Integruojamas turinys

Etninė kultūra   MIR   STEAM   Globalusis švietimas   Nacionalinis saugumas   Finansinis raštingumas   Prekybos žmonėmis prevencija   Geroji integruoto ugdymo patirtis   

Propaganda

Aleksandro Matonio, žurnalisto, gynybos ir saugumo apžvalgininko, vieša paskaita "Sąmoningumas nugali propagandą" (paskaita surengta "Teo" iniciatyva), 2015 m.

 

 

 Ugdymo plėtotės centro metodininkų yra parengę metodinę medžiagą mokytojams, norintiems dirbti su propagandos tema.

 

Dovydo Pancerovo straipsnis portale "15min.lt" "Lietuvos radikalai naudoja rusiškos ir sovietinės propagandos technologijas", kuriame pateikiama Lietuvos informacinę erdvę stebinčių analitikų įžvalgos apie propagandinių žinučių sklaidos Lietuvoje kanalus ir aptariami pagrindiniai propagandos taikiniai, technologijos. 

 

2016 m. sausio 28 d. per „Mokytojo TV“ įvyko tiesioginė vaizdo transliacija Priešiškos informacinės operacijos Lietuvoje.

Transliacijos metu buvo analizuojama, kas yra informacinis karas, informacinės operacijos, psichologinės operacijos, propaganda, ar tai naujas reiškinys ir kodėl jis aktualus XXI a., kokie yra priešiškų informacinių operacijų taikiniai ir tikslai Lietuvoje, aptarti pagrindiniai priešiškos informacijos kanalai, priemonės, tipai ir naudojamos technikos.

Transliacijos dalyviai: Aleksandras Matonis, žurnalistas, propagandos ekspertas; Karolis Zikaras, Lietuvos kariuomenės Strateginės komunikacijos departamento specialistas.

 

Lietuvos istorija propagandos taikinyje

„Mokytojo TV“ tiesioginėje transliacijoje aptarėme, kokiais būdais mūsų istorija yra panaudojama propagandai, kokie yra pagrindiniai istoriniai propagandos „taikiniai“, ir ugdyti supratimą apie tai, kaip faktus atskirti nuo ideologinių manipuliacijų. 

Transliacijos pašnekovas – Karolis Zikaras, Lietuvos kariuomenės Strateginės komunikacijos departamento atstovas

 

Bendra Rytų Europos studijų centroVilniaus universiteto Komunikacijos fakulteto ir VU TSPMI mokslininkų parengta monografija "Rusijos propaganda: analizė, įvertinimas ir rekomendacijos" - tai bene pirmas bandymas visapusiškai ir išsamiai pažvelgti į priešiškos propagandos veikimą Lietuvoje.

Monografijai keltas tikslas - ne tik aptarti aktualius teorinius propagandos reiškinio aspektus, bet ir pateikti Lietuvos visuomenės paveikumo propagandai paveikslą, sklaidos kanalus ir naratyvus, bei galiausiai pateikti rekomendacijas, kaip didinti valstybės ir visuomenės atsparumą informacinėms grėsmėms.

Monografijos autoriai Andrius VaišnysLaurynas KasčiūnasMažvydas JastramskisVytautas KeršanskasLinas KojalaDarius BuinauskasSimonas KlimanskisMonika Garbačiauskaitė BudrienėŠarūnas Legatas

 

„Delfi TV“ diskusijos „Propaganda Lietuvoje: kaip sustiprinti visuomenės imunitetą?“ vaizdo įrašas

Propaganda - terminas, kurį daugelis žiniasklaidoje sutinkame kasdien. Ką reikia žinoti, norint suvokti ir analizuoti propagandą? Ką daryti, kad priešiška informacija mūsų nepaveiktų? Kaip propagandinėms atakoms užbėgti už akių? Stiprinti visuomenės kritinį mąstymą? Ar imtis kurti visuomenės moralinius orientyrus ir formuoti istorinės atminties politiką? O gal anti-propaganda yra tas kelias, kuriuo turėtume žengti? Diskusijoje dalyvavo: dr. Nerijus Maliukevičius, Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto dėstytojas, Olegas Jerofejevas, ru.delfi.lt vyriausias redaktorius, Vladimiras Laučius, naujienų portalo Lrt.lt vyriausiasis redaktorius; Moderatorius: dr. Laurynas Kasčiūnas, politologas.

 

 

ES kova su dezinformacija

Propagandos kanalai dažnai atrodo solidžiai ir profesionaliai, jų transliuojamos žinios savo forma niekuo nenusileidžia kitiems kanalams, o socialiniai tinklai padeda informaciją paskleisti greitai ir plačiai. Todėl Europos Sąjungos atsakas – specialiosios „EU vs Disinfo“ apžvalgos, kurias rengia speciali ES išorinių veiksmų tarnyba „East StratCom“ yra toks svarbus ir taip džiugina. Galite prenumeruoti jų apžvalgas anglų ir rusų kalbomis čia https://euvsdisinfo.eu/, sekti jų kanalą Twitteryje ar Facebooke ir pasidalinti su savo draugais teisinga ir patikrinta informacija. EU vs. Disinfo puslapis Facebook tinkle

Suomijos Tarptautinių reikalų instituto studija apie Rusijos propagandos ir dezinformacjos priemones, susijusias su konfliktu Ukrainoje "Fog of Falsehood: Russian Strategy of Deception and the Conflict in Ukraine" (anglų k.)

 

 

(skyrelį tvarko Irena Ramoškaitė)