Visų pirma, mokiniai turi žinoti pagrindinius apsisaugojimo būdus.
Vidaus reikalų ministerijos patarimai, kaip elgtis gavus darbo pasiūlymą kitoje valstybėje: prieš atvykstant, atvykus, patekus į bėdą ir grįžus, svarbių organizacijų kontaktai.
Nemokama pagalbos linija Lietuvoje 8 800 261 61 (I–V 9.00–16.00 val.), el. p. centras@missing.lt
Nemokama tarptautinė linija 116000 dėl dingusių vaikų (visą parą) Dingusių žmonių šeimų paramos centras (Vilniuje)
Daugiau informacijos pateikiama Vidaus reikalų ministerijos tinklalapio skiltyje, skirtoje kovai su prekyba žmonėmis
Metodiniai ištekliai, skirti prekybos žmonėmis prevencijai mokyklose
Mokyklų patirtys
Pateikiame apibendrintą informaciją ir rekomendacijas iš įvairių mokyklų, su skirtingo amžiaus mokiniais ir suaugusiais vykdžiusių prevencinius užsiėmimus, patirties.
Vaizdo įrašai
16 m. ir vyresniens mokiniams, mokytojams skirtas dokumentinis filmas „Sekso kaina“ (režisierė Mimi Chakarova) su palydinčia metodine priemone paskelbtas platformoje www.nepatogauskinoklase.lt.
Mokytojai šios platformos filmais ir juos lydinčia metodine medžiaga gali naudotis nemokamai, tereikia užsiregistruoti.
Prieš naudojant klasėje, primygtinai rekomenduojame šį filmą pirmiausia pasižiūrėti patiems mokytojams, ir nuspręsti, ar jo ištraukas naudosite bei kaip.
Priemonė parengta bendradarbiaujant su VšĮ „Lietuvos žmogaus teisių centras“.
Šiame dokumentiniame filme kalbama apie moteris, parduotas į sekso vergiją. Nors filme nėra tiesiogiai minima Lietuva, tačiau svarbu suprasti, kad beveik visos priežastys, atskleidžiamos filme, tinka ir Lietuvai. Nepaisant to, kad šiandien Lietuva atrodo gerokai ekonomiškai stipresnė šalis, jau daugiau nei 10 metų priklausanti ES, bet moterų išnaudojimas prostitucijoje nesiskiria nuo filme rodomų šalių.
Filmo autorė pateikia 4 moterų gyvenimo istorijas, kurios pateko į prekeivių žmonėmis pinkles, iš jų išsivadavo ir gyvena toliau. Ne tik gyvena, bet papasakodamos savo labai skaudžius išgyvenimus parodo tiesą, suteikia galimybę kitoms moterims nepakliūti į šias pinkles.
Su jaunesniais (iki 16 m.) mokiniais galima naudoti šiuos filmus:
Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centro trumpas filmas „Dvi mažos mergaitės“ (trukmė 2:54 min.), padėsiantis pristatyti prekybos žmonėmis temą, atskleisti, kaip į šiuos tinklus patenkama.
Daugiau išteklių galite rasti KOPŽI resursų vaizdo įrašų galerijoje.
Tarptautinės migracijos organizacijos organizacijos sukurtas trumpametražis meninis filmas „Viskas bus gerai“ (režisierius Mykolas Vildžiūnas)
Prevencinis filmas „Viskas bus gerai“ (trukmė - 29 min.) skatina pastebėti, kaip kinta žmonių išnaudojimo formos ir kodėl prekybos žmonėmis aukomis šiandien gali tapti visi - tiek vyrai, tiek moterys, tiek vaikai. Filmas atskleidžia, kodėl prekyba žmonėmis šiandien yra gerokai arčiau mūsų, negu mums atrodo.
Šio filmo aptarimui su mokiniais galima naudoti metodinę medžiagą iš tinklalapio www.nepatogauskinoklase.lt.
„Lietuvos Caritas“ sukurtas filmas, nukreiptas prieš seksualinę prievartą „Skausmo kapitonas“.
Šį filmą (kurio trukmė 14 min.) galite peržiūrėti klasėje su vyresniais mokiniais, aptarti jame analizuojamus klausimus.
Filme kalbinamas nuteistas už prekybą žmonėmis asmuo, policijos pareigūnė, prokuroras, dirbę su jo byla, taip pat nukentėjusioji ir „Lietuvos Caritas“ programos „Pagalba prostitucijos ir prekybos žmonėmis aukoms“ darbuotoja, talkinusi nukentėjusiosioms šioje byloje.
Šio filmo aptarimui su mokiniais galima naudoti metodinę medžiagą iš tinklalapio www.nepatogauskinoklase.lt.
Daugiau informacijos, medžiagos ir vaizdo įrašų galite rasti minėtos programos svetainėje: www.anti-trafficking.lt.
Kitos metodinės priemonės
E. mokymų sistema „Saugokime vaikus nuo seksualinės prievartos“
www.pvcmokymai.lt
Europos Taryba skelbia neraminančią statistiką, kad 1 iš 5 vaikų Europoje tampa seksualinės prievartos auka. Svarbu kuo anksčiau pradėti kalbėtis su vaikais, kaip išvengti šio pavojaus, taip pat apie saugumą internete ir, apskritai, apie lytiškumą.
E. mokymų platformoje suprantamai ir patogiai pateikta informacija, kaip tėvams ir specialistams kalbėtis su vaikais apie kūną, saugumą, pavojingas situacijas, kad jie netaptų seksualinės prievartos aukomis. Tėvai ir specialistai supažindinami su svarbiausiais vaikų seksualinio išnaudojimo faktais, su nerimą keliančiais vaikų elgesio pavyzdžiais. Paaiškinama, ką vaikams svarbu žinoti apie saugumą internete. Aptariami tinkami ir efektyvūs kalbėjimo su vaikais apie seksualinę prievartą metodai. Išdėstytos rekomendacijos, kaip reaguoti, jeigu vaikas papasakoja apie patirtą seksualinę prievartą, kaip elgtis (įskaitant teisinę intervenciją), kai vaikas atsiduria pavojingoje situacijoje internete arba realiame pasaulyje.
E. platforma galima naudotis nemokamai.
„Patarimai mokytojui: lytiškumo ugdymas ir rengimas šeimai pradinėse klasėse“
Metodinė priemonė skirta pradinių klasių mokytojams, įgyvendinantiems Sveikatos ir lytiškumo ugdymo bei rengimo šeimai bendrąją programą. Leidinyje mokytojai ras patarimų ir pagalbos, kaip pradiniame ugdyme plėtoti ir gilinti šeimos sampratą, kaip padėti vaikui suprasti ir priimti lytinio brendimo pokyčius, kaip kurti draugyste ir meile grįstus tarpusavio santykius, kaip stiprinti savitvardą, ugdyti valią ir, kas itin svarbu, kaip atsispirti aplinkinių spaudimui ir išmokti pasakyti „ne“.
Tarptautinės migracijos organizacijos Vilniaus biuras parengė specialiai mokykloms skirtą leidinį „Prekybos žmonėmis pavojai ir prevencinė veikla mokykloje”, taip pat keletą naudingų filmų, kuriuos rasite organizacijos tinklalapyje prekybazmonemis.lt/prevencija/.
Leidinyje pateikiama:
- Metodines rekomendacijos mokytojams
- Pamokų pavyzdžiai
- Popamokinės veiklos rekomendaciijos
Knyga „Prekybos žmonėmis pavojai ir prevencinė veikla mokykloje” susideda iš 6 dalių:
- Ką jauni žmonės turi žinoti apie prekybą žmonėmis?
- Kodėl jauni žmonės tampa prekybos žmonėmis aukomis?
- Išsamiau apie problemą: jaunimas, lyčių padėtis bei seksualinis išnaudojimas
- Kaip jauni žmonės tampa prekybos žmonėmis aukomis?
- Ką jaunimas turi žinoti apie darbą užsienyje?
- Kokią pagalbą ir kur gali gauti žmonės, vykstantys į užsienį ar atsidūrę prekybos žmonėmis situacijoje?
Čia taip pat pateikiami konkrečių pamokų pavyzdžiai, alternatyvios darbo su moksleiviais bei jaunimu formos, rekomendacijos filmo „Lilija amžinai“ naudojimui prevencinei veiklai.
Šiame leidinyje į prekybą žmonėmis bandoma pažvelgti iš įvairių pusių, analizuoti, kur slypi didžiausi pavojai jauniems žmonėms.
Saugumas virtualioje erdvėje
Socialiniai tinklai neretai pasitelkiami siekiant rasti potencialias aukas.
Pagrindiniai saugaus elgesio internete principai pateikiami projekto "Bibliotekos pažangai" vaizdo siužete "Internete būk atsargus!" - jį galite peržiūrėti su mokiniais ir aptarti:
- ar jie asmeniškai pažįsta visus, su kuriais bendrauja socialiniuose tinkluose?
- kodėl yra svarbu nesusitikinėti su žmonėmis, pažįstamais tik ir socialinių tinklų, kaip atpažinti, kad pažintis gali būti nesaugi?
- ar jie žino, kaip sutvarkyti socialinių tinklų privatumo nustatymus, kad juose pateikiamos informacijos nematytų pašaliniai žmonės?
- paskatinkite juos peržiūrėti savo socialinių tinklų paskyrų privatumo nuostatas ir jas iš karto susitvarkyti.
Visgi, kaip galite pamatyti socialinių eksperimentų, skirtų mergaitėms ir berniukams, vaizdo įrašuose (įrašai anglų k.), net ir žinantys pagrindinius saugumo principus vaikai yra linkę pasitikėti tais, su kuriais kurį laiką pabendrauja internete. Kartu su mokiniais pasižiūrėkite ši vaizdo įrašą ir jį aptarkite: kokie ženklai rodo, kad susitikti nesaugu? Kokių atsargumo priemonių reikėtų imtis, ką informuoti, jei visgi norite susitikti su nepažįstamuoju?
Dingusių žmonių šeimų paramos centras parengė Mokomąjį vadovą mokytojams ir švietimo atstovams "Lost in Cyber World" (lietuvių k.; žiūrėti puslapio skiltį "Atsisiuntimui"), kuriame siūlomi keli į standartinę pamoką įterpiami moduliai šiomis temomis:
- Pavojai internete
- Saugumas internete
- Priekabiavimas virtualioje erdvėje
Daugiau informacijos rasite projekto tinklalapyje: http://www.lostincyberworld.eu.
Skyrelį tvarko NŠA komanda