PAGRINDINIS UGDYMAS
Bendrojo ugdymo dalykų vadovėlių ir kitų mokymo priemonių duomenų bazėje skelbiami tinkami naudoti ugdymo procese vadovėliai.
Nacionalinės švietimo agentūros informacija apie bendrojo ugdymo dalykų vadovėlius.
Lietuvių kalbos užduočių komplektai 5–8 klasėms. Atpasakojimai (.pdf)
Lietuvių kalbos raštingumo ugdymo užduotys. Diktantai 5–8 ir 9–10 klasėms (.pdf)
Skaitome suprasdami. Skaitymo gebėjimus ugdančios užduotys 5–6 klasei (.pdf)
Skaitome suprasdami 5–6 klasei. Užduočių atsakymai ir metodinės rekomendacijos (.pdf)
Skaitome suprasdami. Skaitymo gebėjimus ugdančios užduotys 7–8 klasei (.pdf)
Skaitome suprasdami 7–8 klasei. Užduočių atsakymai ir metodinės rekomendacijos (.pdf)
Skaitome suprasdami. Skaitymo gebėjimus ugdančios užduotys 9–10 klasei (.pdf)
Skaitome suprasdami 9–10 klasei. Užduočių atsakymai ir metodinės rekomendacijos (.pdf)
www.šaltiniai.info – interaktyvi lietuvių kalbos, literatūros (kultūros) ir Lietuvos istorijos mokymosi šaltinių duomenų bazė. Joje pateikiama ugdymo procesui būtina informacija, aktualizuojami ir susiejami kalbos, literatūros ir Lietuvos istorijos mokymosi šaltiniai; sudaromos galimybės giliau domėtis konkrečiomis temomis.
Literatūros kūriniai 5–8 klasėms Skaitmeninėje bibliotekoje pateikiama daugiau kaip 60 literatūros kūrinių 5–8 klasių mokiniams. Kūriniai suskaitmeninti TXT, PDF, EPUB ir MP3 formatais. Svetainėje pateikta vaizdo medžiaga, paaiškinanti, kaip į įvairius įrenginius – kompiuterius, planšetinius kompiuterius, skaitykles, mobiliuosius, išmaniuosius telefonus, MP3 grotuvus – parsisiųsti reikiamo formato knygas.
Lietuvių kalba 5–6 klasėms Lietuvių kalbos 5–6 klasėms svetainėje mokymosi objektai suskirstyti į 10 temų. Kiekvienoje temoje yra po 6 veiklas: skaitymo, klausymo, žiūrėjimo, rašymo, tekstų kūrimo, žaidimų. Temų veikloms parengti 385 mokymosi objektai (interaktyvūs skaitymo ir klausymo rinkiniai, filmai su interaktyviomis užduotimis, žodžių, rišlaus teksto, įgarsinti diktantai, skyrybos pratimai, komiksai, minčių žemėlapiai, rašinio, charakteristikos, laikraščio, skrajutės, laiško, pristatymo šablonai, mokomieji žaidimai, žinynas). Kiekvienai temai yra parengta po 20 testų užduočių, iš kurių galima sudaryti įvairaus sudėtingumo testų. Srityje „Mano“ galima sukurti testų ne tik iš svetainėje pateiktų, bet ir iš savo parengtų ir išsaugotų testų užduočių.
Prie kiekvieno mokymosi objekto pateikiami mokymosi uždaviniai ir patarimai mokiniui, kurie gali būti naudingi ir mokytojams kaip metodinės rekomendacijos. Išnagrinėjęs kiekvienos temos mokymosi objektus ir atlikęs užduotis, mokinys gali įsivertinti, kaip suprato pateiktą medžiagą. Įsivertinti galima naudojantis mokymosi objektui parengtais įsivertinimo teiginiais arba skaitmeniniu „Voratinklio“ įrankiu, pateiktu „Mano“ srities skiltyje „Įsivertinimas“. Atliktas užduotis iš interneto svetainės galima nusiųsti mokytojui elektroniniu paštu arba išsaugoti savo kompiuteryje.
Mokymosi objektai skirti ugdyti ne tik dalykines, bet ir bendrąsias kompetencijas.
Lietuvių kalba 7–8 klasėms Lietuvių kalbos 7–8 klasėms svetainę sudaro 10 temų. Kiekvienoje temoje yra po 6 veiklas: skaitymo, klausymo, žiūrėjimo, rašymo, tekstų kūrimo, žaidimų. Temų veikloms rengiami mokymosi objektai: interaktyvūs skaitymo ir klausymo rinkiniai, filmai su interaktyviomis užduotimis ir užduočių lapais, žodžių diktantai, įgarsinti diktantai, kalbos sistemos pažinimo užduotys, komiksai, minčių žemėlapiai, interviu, instrukcijos (arba reklamos), istorijos, dienoraščio (arba kelionių įspūdžių), samprotaujamojo rašinio, diskusinio straipsnio šablonai, mokomasis žaidimas, žinynas. Kiekvienai temai yra parengta po 20 testo užduočių, iš kurių galima sudaryti įvairaus sudėtingumo testų. Srityje „Mano“ galima sukurti testų ne tik iš svetainėje pateiktų, bet ir iš savo parengtų ir išsaugotų testų užduočių.
Prie kiekvieno mokymosi objekto pateikiami mokymosi uždaviniai ir patarimai mokiniui. Išnagrinėjęs kiekvienos temos mokymosi objektus ir atlikęs užduotis, mokinys gali įsivertinti, kaip suprato pateiktą medžiagą. Įsivertinti galima naudojantis mokymosi objektui parengtais įsivertinimo teiginiais arba skaitmeniniu „Voratinklio“ įrankiu, pateiktu „Mano“ srities skiltyje „Įsivertinimas“. Atliktas užduotis galima išsaugoti savo kompiuteryje ir nusiųsti mokytojui elektroniniu paštu iš interneto svetainės.
Mokytojo bibliotekoje pateiktos visų temų ir skirtingų tipų mokymosi objektų taikymo metodinės rekomendacijos.
Mokymosi objektai skirti ugdyti ne tik dalykines, bet ir bendrąsias kompetencijas.
Skaitmeninė mokymo priemonė lietuvių kalbai ir literatūrai 9–10 klasei Ši skaitmeninė mokymo priemonė skirta papildomam darbui 9–10 klasėse lietuvių kalbos ir literatūros pamokose, ir savarankiškam darbui. Ji apima privalomos programos kursą, pateikiama medžiaga yra suskaidyta pagal temas, epochas, ar privalomus autorius. Medžiaga parengta pagal naująją lietuvių kalbos ir literatūros programą (2016).Tai yra ir papildoma mokymo priemonė kartu su mokytoju, ir kartu savarankiško mokymosi priemonė, skirta nuotoliniam darbui. Ji suderinama su visomis pagrindinėmis operacinėmis sistemomis ir visuose asmeniniuose įrenginiuose (kompiuteriuose, planšetėse, išmaniuosiuose telefonuose). Čia jūs galite atlikti užduotis ir pasitikrinti, ar teisingai jas atlikote. Galite savo atsakymus išsiųsti mokytojui, draugui ar sau pačiam el. paštu.
- Mitologija ir tautosaka – tautos kultūros ištakos
- Sakmių ir legendų prasmės
- Tautos kilmės mitai
- Stebuklinių pasakų pasaulis
- Dainiškoji lietuvių tradicija
- Dainiškoji poezija
- Žmogus tautinėje bendruomenėje
- Nepakartojamos asmeninio gyvenimo patirtys
- Žmogus ir tautos tradicija
- Antika ir jos tradicija literatūroje
- Antika (užduotys)
- Laisvas žmogus piliečių bendruomenėje
- Herojinio epo vaidmuo tautos gyvenime
- Viduramžių herojus ir jo idealai
- Lietuvos Viduramžių kultūros savitumas: senojo ir krikščioniškojo pasaulių susidūrimas
- Moralinės kolizijos, gėrio ir blogio kova XX a. literatūroje
- Žaidimas kultūros ženklais
- Kritiškas požiūris į žmogaus ir visuomenės ydas
- Viduramžių literatūra ir kultūra
- Senoji tautos istorija modernioje literatūroje
VIDURINIS UGDYMAS
Bendrojo ugdymo dalykų vadovėlių ir kitų mokymo priemonių duomenų bazėje skelbiami tinkami naudoti ugdymo procese vadovėliai.
Nacionalinės švietimo agentūros informacija apie bendrojo ugdymo dalykų vadovėlius.
Elektroninė lietuvių kalbos ir literatūros chrestomatija 11–12 klasei
www.šaltiniai.info – interaktyvi lietuvių kalbos, literatūros (kultūros) ir Lietuvos istorijos mokymosi šaltinių duomenų bazė. Joje pateikiama ugdymo procesui būtina informacija, aktualizuojami ir susiejami kalbos, literatūros ir Lietuvos istorijos mokymosi šaltiniai; sudaromos galimybės giliau domėtis konkrečiomis temomis.
Skaitmeninių mokymo priemonių naudojimo ugdyme metodika
Skaitmeninė mokymo priemonė lietuvių kalbai ir literatūrai 11–12 klasei Ši skaitmeninė mokymo priemonė skirta papildomam darbui 11–12 klasėse lietuvių kalbos ir literatūros pamokose, ir savarankiškam darbui. Ji apima privalomos programos kursą, medžiaga yra suskaidyta pagal temas epochas, ar privalomus autorius. Tai yra ir papildoma mokymo priemonė kartu su mokytoju, ir kartu savarankiško mokymosi priemonė, skirta nuotoliniam darbui. Ji suderinama su visomis pagrindinėmis operacinėmis sistemomis ir visuose asmeniniuose įrenginiuose (kompiuteriuose, planšetėse, išmaniuosiuose telefonuose). Čia jūs galite atlikti užduotis ir pasitikrinti, ar teisingai jas atlikote. Galite savo atsakymus išsiųsti mokytojui, draugui ar sau pačiam el. paštu.
- Renesanso literatūra ir kultūra
- Martynas Mažvydas
- Mikalojus Daukša
- Jonas Radvanas
- Viljamas Šekspyras
- Renesansas. Užduotys
XIX a. literatūra. Romantizmas
- XIX a. literatūra ir kultūra
- Adomas Mickevičius
- Antanas Baranauskas
- Vincas Kudirka
- Jonas Mačiulis-Maironis
XX a. pradžios literatūra. Realizmas. Neoromantizmas
- XX a. pradžios literatūra ir kultūra
- Jonas Biliūnas
- Šatrijos Ragana
- Juozas Tumas-Vaižgantas
- Vincas Krėvė
XX a. vidurio modernioji literatūra
- XX a. vidurio modernioji literatūra ir kultūra
- Vincas Mykolaitis-Putinas
- Jurgis Savickis
- Jonas Aistis
- Henrikas Radauskas
- Francas Kafka
XX a. vidurio katastrofų literatūra
- XX a. vidurio katastrofų literatūra ir kultūra
- Salomėja Nėris
- Balys Sruoga
- Bronius Krivickas
- Vytautas Mačernis
- Antanas Škėma
Modernioji XX a. antrosios pusės literatūra
- Marius Katiliškis
- Justinas Marcinkevičius
- Marcelijus Martinaitis
- Judita Vaičiūnaitė
- Česlovas Milošas
- Juozas Aputis
Nepriklausomybės laikų literatūra
Pamokos Valstybės pažinimo centre. Mokomoji medžiaga (V. Kudirka, S. Geda) (.pdf)
Ruošiantis lietuvių kalbos ir literatūros egzaminui – vaizdo pamokos abiturientams
Knyga „Justino Marcinkevičiaus pamokos“ (.pdf)
Kino kelionė „RADVILIADA” – tai naujas lietuviškas filmas, kuriame susitinka dabartis ir viduramžių didikų Lietuva. Europai itin svarbūs, tačiau ne kiekvienam šiuolaikiniam lietuviui žinomi istoriniai faktai pateikti vaidybiniuose epizoduose apie Radvilos Juodojo Reformacijos steigimą LDK bei net dvejus metus trukusią piligriminę Radvilos Našlaitėlio kelionę į Jeruzalę.
J. Javaičio dokumentinis filmas „Česlovo Milošo amžius“
Partizanų daina „Sudie, motule“.
Paskaitą „Literatūra ir „nauja normalybė“: ten, kur esame, mes jau buvome, už tuos, kuo būsime, teks pakovoti“ skaitė rašytoja ir literatūros vertėja, kultūrologė, dirbanti Kipro valstybiniame universitete, dr. Dalia Staponkutė.
Skyrelį tvarko Zita Nauckūnaitė Informacija atnaujinta 2022-01-26.