Istorija   Geografija   Ekonomika ir verslumas   Pilietiškumo pagrindai   Nacionalinis saugumas ir krašto gynyba   Geografinės informacinės sistemos   

EUROPOS ATSAKAS KARUI UKRAINOJE IR JOS NARYSTĖS ES KLAUSIMAS

Reaguodami į aktualijas, kartu su naujienlaiškio partneriais Užsienio reikalų ministerija, parengėme specialų numerį, skirtą karo Ukrainoje temai. Naujienlaiškyje rasite koncentruotą informaciją apie Eurpos Sąjungos atsaką Rusijos agresijai ir pagalbą Ukrainai. Kaip visada, skaitykite, ekspertų komentarus, atgarsius socialinėse medijose, o pateikta medžiaga bus pagrindas pokalbiui su mokiniais. Kaip jie išgyvena karo grėsmę, kaip galima kalbėt šia tema su jaunimu, kaip sumažinti nerimą, kalbant apie Lietuvos ir jų pačių saugumą.

Jaunimo aktyvumas, manipuliacija apklausomis ir konkursas!

Lapkričio mėnesio naujienlaiškį „Aš manau“ skiriame dviems aktualioms temoms. Lietuvos jaunimo aktyvumas ir domėjimasis politika šiandien – pirmoji tema. Elektroniniame leidinyje rasite koncentruotą temos apžvalgą, jaunų aktyvių žmonių bei iniciatyvų pavyzdžius, specialiai parengtus ekspertų komentarus bei užduotis darbui su mokiniais.

Antroji tema skirta vyresnių klasių mokiniams – kalbame apie pastaruoju metu vis aktualesnę problemą - manipuliaciją visuomenės nuomonės apklausomis. Kai apklausų tiek daug, o jų rezultatai žiniasklaidoje pateikiami skambiomis antraštėmis, tampa keblu jomis pasitikėti. Naujienlaiškyje rasite informacijos, kuri padės mokiniams tapti įžvalgiais. Kaip visada, pateikiame atidžiai parengtą medžiagą, bendradarbiaujant su Vilniaus universiteto ekspertais.

Taip pat kviečiame su mokiniais išbandyti specialiai parengtą pamokos modulį temai apie Konferenciją dėl Europos ateities, mokinių sugalvotas idėjas registruoti specialioje europiečių platformoje ir dalyvauti konkurse! Užsienio reikalų viceministras Arnoldas Pranckevičius aplankys daugiausiai vertinimų sulaukusią klasę!

Šis naujienlaiškio numeris parengtas kartu su partneriais – Europos Parlamento biuru Lietuvoje.

Gero naudojimo!

Naujienlaiškio „Aš manau“ rengėjai

„Aš manau“: Stambulo konvencija, ES temos ir konkursas!

Naujasis spalio mėnesio aktualijų naujienlaiškis „Aš manau“ – dvigubas. Jame rasite šį rudenį aktualią temą – Seime  bus svarstomas Apsaugos nuo murto artimoje aplinkoje įstatymas, tad skiriame dėmesį jam bei su juo siejamai Stambulo konvencijai. Iš esmės tai tema apie smurtą prieš moteris, taip pat patyčias, stereotipus ir dalį visuomenės įaudrinusią „socialinės lyties“ sąvoką. Numeryje rasite išsamią informaciją ir, žinoma, užduotis diskusijai su mokiniais šia labai svarbia tema.

Antroji numerio dalis skirta Europos Sąjungos (ES) aktualijoms. Vyksta visus ES piliečius siekianti įtraukti Konferencija dėl Europos ateities: apžvelgiame ją bei piliečių idėjoms skirtą internetinę platformą. Kviečiame jus klasėje išdiskutuotas idėjas dėl Europos ateities pateikti platformoje bei dalyvauti konkurse! Daugiausiai reakcijų sulaukusios idėjos autorių lauks susitikimas su Užsienio reikalų viceministru Arnoldu Pranckevičiumi.

Taip pat numeryje rasite įdomios, žiniasklaidoje menkai skelbiamos informacijos, kaip konkrečiai ES šalys padeda Lietuvai migracijos krizėje, o ką migracijos klausimais padėjusi kitoms šalims yra Lietuva. Taip pat sužinosite apie mūsų - Baltijos jūros regiono - strategijos naujienas.

Naujienlaiškio numerio partneriai - Lietuvos žmogaus teisių centras ir Lietuvos Respublikos Užsienio reikalų ministerija. Stambulo konvencijos dalis parengta remiant EEE finansiniam mechanizmui per Aktyvių piliečių fondo programą.  

Migrantų krizė: aktualijų naujienlaiškis „Aš manau“

Pirmąjį rudens naujienlaiškį „Aš manau“ skiriame migracijos krizei – vienam iš kelių iššūkių šiuo metu tenkančių Lietuvai. Daug visuomenės dėmesio ir skirtingų vertinimų bei emocijų keliantis klausimas kaip visada pristatomas apžvelgiant žiniasklaidos šaltinius bei atgarsius socialinėse medijose. Temai pagilinti rasite naujienlaiškio partnerių – Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto bei Lietuvos žmogaus teisių centro vadovių dr. Margaritos Šešelgytės ir Jūratės Juškaitės bei žurnalistės Akvilės Venckutės komentarus.

Darbo su mokiniais patogumui pateikiame įvykių laiko juostą, žinotinus faktus bei užduotis. Tikimės, kad naujienlaiškis bus naudingas geografijos, pilietinio ugdymo, istorijos, matematikos, informatikos ir kitose pamokose. Lauksime jūsų vertinimo trumpoje apklausoje.

Gero naudojimo!

Šis numeris yra parengtas kartu su Lietuvos žmogaus teisių centru; remiamas EEE finansinio mechanizmo skirtomis lėšomis.

Aktualijų naujienlaiškis „Aš manau“ nr. 49: melagienos ir Europos atsakas į pandemiją

49 –ajame aktualijų „Aš manau“ numeryje apžvelgiamos dvi temos, svarbios ne tik Lietuvai. Pirmoji tema skirta melagienoms - vis aktualesniam klaidinančios informacijos reiškiniui. Dabartiniai dezinformacijos karai vyksta pandemijos kontekste, todėl visuomenę pasiekia nemažai melagienų koronaviruso ir skiepų tema. Kas ir kodėl skleidžia dezinformaciją, kaip atpažinti melagienas, ką dėl to daro Europos Sąjungos (ES) institucijos, sužinosite perskaitę naujienlaiškį. Kaip visada, rasite paruoštų diskusinių klausimų, skirtų darbui su mokiniais.

Antroji tema skirta ES atsakui į pandemiją. Sužinosite, kokių veiksmų imasi Europos šalių bendrija, kad sumažintų nuostolius, patiriamus dėl pandemijos. Numeryje pateikta informacija apie ES solidarumo pavyzdžius, vakcinų tvirtinimo tvarką, ekonomikos gaivinimo priemones. Kaip visada, numeryje rasite ekspertų komentarus ir atgarsius socialinėse medijose, kurių pagrindu galima su mokiniais diskutuoti, kuo solidarus atsakas naudingas Lietuvai ir, kaip pandemija paveiks ES ateities perspektyvas.

Artėja gegužės 9 – Europos diena. Sekite pateiktomis nuorodomis ir atnaujinkite savo ir mokinių žinias apie ES ir Lietuvos narystę Europos šalių bendrijoje.

 

„O ką manai Tu?“: Joe Bideno startas ir Marso misija

Naujajame aktualijų „Aš manau“ numeryje sužinosite, kaip kadenciją pradėjo JAV prezidentas Joe Bidenas, o taip pat rasite įdomios informacijos apie įvykį, žadinantį žmonių smalsumą ir vaizduotę – NASA misiją Marse.

Kokie pirmieji inauguruoto JAV prezidento veiksmai ir kuo jie svarbūs Lietuvai ir pasauliui? Kokią šalį Joe Bidenas perėmė iš Donaldo Trumpo? Kaip jam seksis valdyti vienos įtakingiausių Vakarų valstybių visuomenės įtampas ir užtikrinti žmogaus teises? Šias ir kitas potemes galėsite aptarti su mokiniais, remdamiesi siūlomais diskusijai klausimais.

Marsaeigio sėkmingas nusileidimas leido daugeliui nukreipti žvilgsnį nuo mūsų Žemės aktualijų. Žmonija tęsia kosmoso tyrinėjimus: ši NASA misija turėtų suteikti svarbios informacijos apie sąlygas gyvybei Marso planetoje. Lietuvė fizikė Simona Liukaitytė tiesiogiai prisidėjo prie techninės misijos dalies parengimo. Šį ir kitus įdomius faktus rasite naujienlaiškyje.

Šis numeris finansuotas JAV Valstybės departamento. Naujienlaiškis parengtas laikantis aukščiausių objektyvumo ir profesionalumo standartų. Iniciatyvos tikslas – skatinti pilietiškumą, kritinį mąstymą ir medijų raštingumą, įtraukiant Lietuvos ir pasaulio aktualijas į švietimo turinį.

Aktualijos: COVID pandemija ir Vyriausybei – 100 dienų

Naujienlaiškis „Aš manau“ šįsyk apžvelgia COVID-19 pandemijos ir jos valdymo Lietuvoje aktualijas bei glaudžiai susijusią temą: naujos Vyriausybės, kuriai vadovauja Ingrida Šimonytė, startą.

Pagal sergamumą koronavirusu Lietuva nebėra pirma Europoje – antrąją bangą pavyko apvaldyti. Tačiau kokia to kaina? Viešojoje erdvėje netyla diskusijos, kas svarbiau: ekonomika ar sveikata, skrieja kritikos strėlės į krizę valdančių pusę, susiduria skirtingos nuomonės dėl vakcinų. Kviečiame ir jus diskutuoti šiomis aktualijomis pamokose: su mokiniais aptarti pandemijos valdymo šalyje aspektus, grėsmės sveikatai ir demokratijos bei laisvių santykį, vakcinacijos reikšmę, asmeninį bei bendruomenės elgesį ir savijautą šiuo kriziniu metu.

Antroji numerio tema susijusi, tačiau specifiškai apžvelgia naujos Vyriausybės startą: kokia jos sudėtis, formavimo ypatybės ir, kaip vertinami pirmieji darbai, daugiausia skirti pandemijos valdymui. Ką mokiniai mano ir norėtų pasiūlyti pandeminės situacijos bei jaunimo politikos klausimais, ekspertų nuomone, gerokai atviresnei nei praeitos Vyriausybei? Kviečiame skaityti ir diskutuoti.

Taip pat numeryje rasite konkurso, kurį skelbėme kartu su Švedijos ambasada Lietuvoje, rezultatus. Didžiuojamės kokybiškomis paraiškomis, kuriose mokytojai aprašė mokinių idėjas, kaip paskatinti jaunimą domėtis politika ir dalyvauti rinkimuose. Didžiausi sveikinimai nugalėtojams: Lavoriškių gimnazijos mokytojui Vaidotui Pakalniškiui ir mokyklos vienuoliktokams.

Šis naujienlaiškis finansuotas JAV Valstybės departamento. Naujienlaiškis parengtas laikantis aukščiausių objektyvumo ir profesionalumo standartų. Naujienlaiškio tikslas – skatinti pilietiškumą, kritinį mąstymą ir medijų raštingumą, įtraukiant Lietuvos ir pasaulio aktualijas į švietimo turinį. Naujienlaiškis_Aš manau_2021 kovas

 

„Aš manau“ tema: JAV renka prezidentą! Idėjų konkursas.

Pratęsiame naujienlaiškio „Aš manau!“ ir Švedijos ambasados Vilniuje skelbiamą idėjų konkursą mokiniams ir jų mokytojams „Tavo klasės idėja, kaip paskatinti jaunimą dalyvauti rinkimuose“ iki sausio 31 dienos.

Primename, kad klases ir jų mokytojus kviečiame diskutuoti ir aprašyti savo idėjas, pridėti fotografijų iš diskusijos ir atsiųsti mums. Kviečiame dalyvauti 9-12 klasių mokinius ir jų mokytojus/-as. Prašytume klasės mokytojo/-os el.paštu aktualiju.pamoka@gmail.com atsiųsti sugalvotų idėjų aprašą, kuris apytikriai gali siekti 1000 žodžių. Konkurso nugalėtoją išrinks komisija, sudaryta iš Švedijos ambasados Vilniuje atstovų ir naujienlaiškio „Aš manau!“ leidėjų.

Pagrindinis konkurso prizas – visos klasės ir mokytojo/-os apsilankymas Švedijos ambasadoje Vilniuje, susitikimas su Švedijos ambasadore Lietuvoje Inger Buxton, dalyvavimas Švedijos kartu su partneriais organizuojamoje diskusijoje apie demokratiją #DemocracyTalk, pietūs ir bendravimas. Ambasada padengs visas kelionės išlaidas. Susitikimas ir kelionė bus suplanuota, kai bus saugu susitikti gyvai. Visos konkurse dalyvaujančios klasės sulauks knygų ir kitų suvenyrų iš Švedijos ambasados.

Pirmąjį naujų metų naujienlaiškio „Aš manau“ numerį skiriame karštai temai: JAV prezidento rinkimams. Įvykis, kuris pritraukia viso pasaulio dėmesį jau nuo pernai metų rudens tebęsitęsia. Tikimės, kad koncentruota iš žiniasklaidos, socialinių medijų ir ekspertų surinkta informacija padės su mokiniais aptariant svarbų įvykį, rinkimų reikšmę ir ypatumus, JAV demokratijos istoriją ir kitas susijusias temas. Mokytojus kviečiame užpildyti numerio vertinimo anketą, kad sužinotume, ar buvome jums naudingi.

Naujienlaiškis „Aš manau!“: Europos atsakas į koronaviruso pandemiją. 2020 m. gegužės numeris.

Šio pavasario aktualijų naujienlaiškis „Aš manau!“ darbui su mokiniais yra skirtas giliau susipažinti Europos atsaku į COVID-19 pandemiją ir pastangomis ją įveikti. Antrąją temą skiriame viruso pasekmėms ekonomikai ir domimės, kaip Lietuva bei Europos Sąjunga sieks įveikti krizę bei sušvelninti jos padarinius. Trečiojoje temoje apžvelgiame kovos su klimato kaita ir koronaviruso pandemijos ryšius.

Kiekvienai temai elektroniniame leidinyje pateikiamas spektras atidžiai parinktų žiniasklaidos ištraukų bei šaltinių, socialinių medijų komentarų, ekspertų nuomonių, klausimų diskusijoms bei įdomių faktų. Numeris parengtas bendradarbiaujant su LR Užsienio reikalų ministerija, Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institutu bei Europos Komisijos atstovybe Lietuvoje. Kviečiame naudoti, o įspūdžiais pasidalinti trumpoje apklausoje. Atsidėkodami po karantino atsiųsime Jums partnerių - LR Užsienio reikalų ministerijos, Vilniaus universiteto ir Europos Komisijos Lietuvoje - dovanojamų suvenyrų.

Naujienlaiškis „Aš manau!“ – tai unikali edukacinė priemonė mokytojams bei tėvams, padedanti svarbiausias aktualijas analizuoti ir diskutuoti su mokiniais istorijos, pilietinio ugdymo, geografijos ir kitų dalykų pamokose. Tai – tęstinis projektas, organizuojamas jaunųjų profesionalų programos „Kurk Lietuvai“ alumnų asociacijos, kuri tęsia praėjusių metų kartos projektus.

Naujienlaiškis pirmą kartą inicijuotas 2015 m. pavasarį, kai Lietuvos mokykloms buvo išplatinti trys pirmieji naujienlaiškiai. Tarptautinėje praktikoje tokie naujienlaiškiai yra formaliojo ugdymo dalis, tuo tarpu Lietuvoje pilietinio ugdymo ir kitos pamokos vis dar yra nutolusios nuo aktualių ir mokiniams artimų temų.

Kartą per mėnesį projekto komanda iš svarbiausių Lietuvos ir pasaulio aktualijų atrenka tris temas, pateikia VU Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto politologų nuomones, kitų ekspertų komentarus, atgarsius socialinėse medijose bei klausimus diskusijoms. Temų tikslas – supažindinti moksleivius su naujausiais įvykiais Lietuvoje ir pasaulyje bei skatinti diskusijų kultūrą, mokyti medijų raštingumo bei formuluoti argumentuotas mintis.

Naujienlaiškis „Aš manau“: Lietuvos Seimo rinkimai 2020 (lapkritis)

Šį naujienlaiškio „Aš manau“ numerį skiriame didžiausiam Lietuvos metų politiniam įvykiui – Seimo rinkimams – apžvelgti. Domimės, kaip Lietuvos jaunimas dalyvavo juose, nes problema aktuali: mažiausiai rinkimuose balsavo 25–29 metų amžiaus rinkėjai. Mūsų jauni žmonės apskritai mažiau nei vyresnės kartos domisi politika, turi mažiau su ja susijusių žinių. 2020 m. apklausos duomenimis, politika besidomintys ir labai besidomintys teigia tik 30 proc. 15–19 m. jaunimo. Politologai tvirtina, kad jauno žmogaus domėjimasis politika priklauso nuo tradicijų šeimoje. Tačiau tam turi įtakos ir antrinė aplinka – mokykla. Tad, skatindami domėjimąsi rinkimais ir politika apskritai, kviečiame naudoti naujienlaiškį pamokose ir, remiantis žiniasklaidos informacija, atgarsiais socialinėse medijose ir ekspertų įžvalgomis, su mokiniais padiskutuoti apie jų nuostatas apie politiką, aptarti jų įspūdžius apie šių metų Seimo rinkimus ir jų rezultatus.

Rinkimai – įtampos metas visuomenėje ir neretai per juos nutinka įvairių rinkėjus jaudinančių įvykių. Todėl antrojoje numerio temoje giliau žvelgiame į Seimo rinkimų kampaniją, kurią, beveik visi sutaria, būtų sunku pavadinti ryškia. Taip pat daugeliui nuobodūs pasirodė televiziniai kandidatų debatai. Visgi vienas įvykis socialiniuose tinkluose pritraukė jaunų ir ne vien tik žmonių dėmesį – tai žurnalisto ir visuomenininko Andriaus Tapino iniciatyva „Voldemortai, viso gero“, skirta sutrukdyti Lietuvos lenkų rinkimų akcijai patekti į Seimą. Ši iniciatyva tikriausiai svariai prisidėjo prie to, kad taip ir atsitiko. Apžvelgę naujienas, šalia pateikiame ekspertų įžvalgas, ar tai tinkamas pilietinės iniciatyvos pavyzdys, ir apskritai, ar yra pagrindo nerimauti dėl demokratijos „sveikatos“ Lietuvoje.

Džiaugiamės, kad naujienlaiškiui padeda gyvuoti nauji partneriai – Švedijos Karalystės ambasada Vilniuje, kuri skelbia idėjų konkursą mokiniams ir jų mokytojams! Mokiniai ir mokytojai kviečiami diskutuoti ir aprašyti savo idėjas, pridėti fotografijų iš diskusijos ir atsiųskti mums iki gruodžio 19 dienos.

Kviečiame dalyvauti 9-12 klasių mokinius ir jų mokytojus/-as. Prašytume klasės mokytojo/-os el.paštu aktualiju.pamoka@gmail.com atsiųsti sugalvotų idėjų aprašą, kuris apytikriai gali siekti 1000 žodžių. Konkurso nugalėtoją išrinks komisija, sudaryta iš Švedijos ambasados Vilniuje atstovų ir naujienlaiškio „Aš manau!“ leidėjų. Pagrindinis konkurso prizas - visos klasės ir mokytojo/-os apsilankymas Švedijos ambasadoje Vilniuje, susitikimas su Švedijos ambasadore Lietuvoje Inger Buxton, dalyvavimas Švedijos kartu su partneriais organizuojamoje diskusijoje apie demokratiją #DemocracyTalk, pietūs ir bendravimas. Ambasada padengs visas kelionės išlaidas. Susitikimas ir kelionė bus suplanuota, kai bus saugu susitikti gyvai. Visos konkurse dalyvaujančios klasės sulauks knygų ir kitų suvenyrų iš Švedijos ambasados.

Šis naujienlaiškis taip pat iš dalies finansuotas JAV Valstybės departamento.

 

Konkursas mokiniams: „ES ateitis: ką Lietuva gali pasiūlyti Europai?“
 

Konkursas mokiniams:  „ES ateitis: ką Lietuva gali pasiūlyti Europai?“

Visoje ES ateinančiais metais vyks konsultacijos su piliečiais ir jaunimu, siekiant patobulinti ES vykdomą politiką. Jei esi 7-12 klasių mokinys (-ė), mes, naujienlaiškio „AŠ MANAU“ rengėjai ir partneriai, kviečiame dalyvauti istorinėje Europos ateities konferencijoje, siunčiant savo nuomonę. Geriausius išgirs kiti konferencijos Lietuvoje dalyviai, tad konkursas – galimybė padaryti tikrą poveikį Lietuvos ir Europos ateičiai! Juk būtent jaunimui teks gyventi ES, prie kurios kūrimo galima prisidėti jau šiandien!

Jei esi 7-12 klasių mokinys (-ė), atsiųsk savo vaizdo įraše įrašytą kalbą – argumentuotą nuomonę apie Tave jaudinantį ES ateities aspektą ir laimėk šaunius prizus! Gali laisvai pasirinkti temą, ką ir kokioje srityje ES turėtų keisti ir tobulinti. Tegul tai būna įkvepianti ir įtaigi kalba, lyg dalyvautumei tikroje konferencijoje apie ES ateitį! Labai svarbu, kad pasirinkta tema kalbėtumei iš savo – Lietuvos jauno žmogaus, mokinio (-ės) – perspektyvos, siedamas temą su savo aplinkos, bendruomenės aktualijomis.

Geriausieji ne tik bus išgirsti, bet ir apdovanoti! 7-9 ir 10-12 klasių pirmųjų trijų vietų nugalėtojai gaus dovanų: planšetę (pirmos vietos), bevieles ausines (antros vietos) ir nešiojamus įkroviklius (trečios vietos). O konkurso dalyvių mokytojai, pasiūlę mokiniams sudalyvauti, bus paskatinti konkurso sumanytojos – Užsienio reikalų ministerijos – suvenyrais. Nugalėjusiems dalyviams ir jų mokytojams bus skiriami pažymėjimai!

Komisija, sudaryta iš konkurso organizatorių ir partnerių, atrinks nugalėtojus, atsižvelgdama į argumentacijos kokybę, oratorystę ir kalbos įtaigumą, išsakytų idėjų originalumą. Vaizdo įrašo kokybė ar montažas nebus vertinami. Svarbiausia, kad būtų galima gerai girdėti ir matyti konkurso dalyvį ar dalyvę!

Mokinius kviečiame siųsti vaizdo įrašus per Wetransfer el. paštu aktualiju.pamoka@gmail.com iki lapkričio 20 dienos. Vaizdo įrašo dydis negali viršyti 2 GB, o trukmė – 4 min. Būtina kartu atsiųsti/įkelti tėvų pasirašytą (el.parašu ar ranka) sutikimo viešinti informaciją formą. Su kiekvienu dalyviu susisieksime ir informuosime apie rezultatus.

Mokytojai, paskatinę mokinius sudalyvauti konkurse, kviečiami parašyti el. paštu aktualiju.pamoka@gmail.com, kas dalyvauja konkurse bei nurodyti savo pašto adresą, kuriuo galėtume atsiųsti suvenyrus bei priziniu vietų atveju – pažymėjimus.

Jei kiltų daugiau klausimų, prašome teirautis telefonu 868758085.

Lauksime TAVO nuomonės!

Užsienio reikalų ministerijos informacija

Naujienlaiškis „Aš manau!”: nuo 5G iki Europos ateities. Skelbiamas konkursas mokiniams! 2020 m. spalio numeris

Naujienlaiškio „Aš manau“ rengėjai – Kurk Lietuvai alumnai bei Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto bendruomenė – kartu su partneriais, Lietuvos Respublikos Užsienio reikalų ministerija, sveikina mokytojus su Pasauline mokytojo diena. Mokytojų darbo reikšmė yra ypatinga visų, o svarbiausia – valstybės jaunosios kartos ateičiai, todėl taip pat tai proga pasakyti nuoširdų „ačiū“.

Rengėjai naujienlaiškiu siekia prisidėti prie to, kad Lietuvos ir pasaulio, o šįsyk – Europos – aktualijos rastų vietą pamokose mokytojams patogiu būdu. Atsisiųti pirmąjį rudens naujienlaiškį galima čia. Numeryje giliau žvelgiama į šias aktualias temas:

  • 5G mobiliojo ryšio technologija ir skaitmenizacijai, be kurių nebeįsivaizduojamos ateities profesijos, verslas ir gamyba. Taigi, ir įtaka kiekvieno žmogaus gyvenimui. Tačiau 5G yra apipinta gandais, o naujienlaiškyje pateikiami faktai, nusimanančių ekspertų įžvalgos ir, kaip visada, patikimos žiniasklaidos šaltiniai bei atgarsiai socialinėse medijose. Tai – pagrindas diskusijai, ką mokiniai mano apie 5G ir skatimenizacijos reikšmę.
  • Žaliasis kursas yra Europos Sąjungos (ES) ambicingas tikslas tapti klimatui neutraliu žemynu -  pirmuoju tokiu, kol klimato pokyčiai dar nėra negrįžtami. Ar Lietuva ir kitos ES valstybės narės pasiryžusios iš tiesų to siekti – štai, kur esminis klausimas. Apie tai savo komentaruose, kuriuos galima rasti naujienlaiškyje, svarsto autoritetingi ekspertai: Lietuvos eurokomisaras, Užsienio reikalų ministerijos diplomatas, klimatologas, Lietuvos banko ekspertas. Žinoma, greta pateikiama internetinės spaudos apžvalga, atpažįstamų žmonių pasisakymai Feisbuke bei diskusiniai klausimai mokiniams.
  • Europos Sąjungoje bręsta pokyčiai. Naujoji Europos Komisijos vadovybė inicijuoja konsultacijas su visos ES piliečiais, taip pat ir jaunimu, kas ir kaip turėtų keistis Europos bendrijoje, kad ši labiau atitikų gyventojų lūkesčius, veiktų efektyviau ir atremtų naujausius iššūkius. Apžvelgiama ši naujovė ir čia pat su naujienlaiškio partneriais – Užsienio reikalų ministerija – skelbiamas neeilinis KONKURSAS MOKINIAMS: jie kviečiami dalyvauti istorinėje Europos ateities konferencijoje!

Mokytojai galėtų informuoti mokinius apie konkursą bei paskatinti juos išsakyti savo nuomonę, nes tai yra ne tik proga ugdyti pilietiškumą ir europietišką sąmoningumą, bet ir būti įvertintiems. Geriausi bus apdovanoti dėmesio vertais prizais, o svarbiausia – juos išgirs kiti konferencijos Lietuvoje dalyviai. Todėl verta nepraleisti tokios galimybės – mokiniai gali padaryti tikrą poveikį Lietuvos ir Europos ateičiai. Juk būtent jiems teks gyventi ES, prie kurios kūrimo galima prisidėti jau šiandien.

Komisija nuspręs, kas ne tik bus išgirsti, bet ir apdovanoti. 7-9 ir 10-12 klasių pirmųjų trijų vietų nugalėtojai gaus tokius prizus dovanų: planšetę (pirmos vietos), bevieles ausines (antros vietos) ir nešiojamus įkroviklius (trečios vietos). O konkurso dalyvių mokytojai, pasiūlę mokiniams sudalyvauti, bus paskatinti konkurso sumanytojos – Užsienio reikalų ministerijos – suvenyrais. Nugalėjusiems dalyviams ir jų mokytojams bus skiriami pažymėjimai! Detalesnę informaciją apie konkursą rasite naujienlaiškyje.

Taip pat numeryje – kvietimas mokytojams dalyvauti akredituotose, kvalifikacijai kelti tinkamuose mokymuose apie interaktyvius ir įtraukiančius metodus kaip vesti pamokas ir užsiėmimus Europos Sąjungos temomis. Dalyviai, sėkmingai peržiūrėję mokymų vaizdo medžiagą ir atlikę baigiamąjį testą, gaus sugeneruotą akredituotą pažymą, tinkamą kvalifikacijai kelti.

Gero skaitymo!

Naujienlaiškis „Aš manau!“: Europos atsakas į koronaviruso pandemiją. 2020 m. gegužės numeris.

Šio pavasario aktualijų naujienlaiškis „Aš manau!“ darbui su mokiniais yra skirtas giliau susipažinti Europos atsaku į COVID-19 pandemiją ir pastangomis ją įveikti. Antrąją temą skiriame viruso pasekmėms ekonomikai ir domimės, kaip Lietuva bei Europos Sąjunga sieks įveikti krizę bei sušvelninti jos padarinius. Trečiojoje temoje apžvelgiame kovos su klimato kaita ir koronaviruso pandemijos ryšius.

Kiekvienai temai elektroniniame leidinyje pateikiamas spektras atidžiai parinktų žiniasklaidos ištraukų bei šaltinių, socialinių medijų komentarų, ekspertų nuomonių, klausimų diskusijoms bei įdomių faktų. Numeris parengtas bendradarbiaujant su LR Užsienio reikalų ministerija, Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institutu bei Europos Komisijos atstovybe Lietuvoje. Kviečiame naudoti, o įspūdžiais pasidalinti trumpoje apklausoje. Atsidėkodami po karantino atsiųsime Jums partnerių - LR Užsienio reikalų ministerijos, Vilniaus universiteto ir Europos Komisijos Lietuvoje - dovanojamų suvenyrų.

Naujienlaiškis „Aš manau!“ – tai unikali edukacinė priemonė mokytojams bei tėvams, padedanti svarbiausias aktualijas analizuoti ir diskutuoti su mokiniais istorijos, pilietinio ugdymo, geografijos ir kitų dalykų pamokose. Tai – tęstinis projektas, organizuojamas jaunųjų profesionalų programos „Kurk Lietuvai“ alumnų asociacijos, kuri tęsia praėjusių metų kartos projektus.

Naujienlaiškis pirmą kartą inicijuotas 2015 m. pavasarį, kai Lietuvos mokykloms buvo išplatinti trys pirmieji naujienlaiškiai. Tarptautinėje praktikoje tokie naujienlaiškiai yra formaliojo ugdymo dalis, tuo tarpu Lietuvoje pilietinio ugdymo ir kitos pamokos vis dar yra nutolusios nuo aktualių ir mokiniams artimų temų.

Kartą per mėnesį projekto komanda iš svarbiausių Lietuvos ir pasaulio aktualijų atrenka tris temas, pateikia VU Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto politologų nuomones, kitų ekspertų komentarus, atgarsius socialinėse medijose bei klausimus diskusijoms. Temų tikslas – supažindinti moksleivius su naujausiais įvykiais Lietuvoje ir pasaulyje bei skatinti diskusijų kultūrą, mokyti medijų raštingumo bei formuluoti argumentuotas mintis.

Išbandykite metodų rinkinį  „Pažink Europą“ ir laimėkite prizus!

Gerbiami mokytojai, siekdami paskatinti Jus išbandyti metodų rinkinį „Pažink Europą“, naujienlaiškyje „Aš manau“ skelbiame konkursą! 

Pasirinkite vieną, o  dar geriau – kelias skirtingas temas bei atitinkamas priemones iš naujojo metodų rinkinio, išbandykite su mokiniais ir atsiųskite mums savo bei mokinių įspūdžius iki š.m. vasario 3 d.

Lauksime 1–2 lapų aprašymo Word formatu (1000 žodžių arba 6000 spaudos ženklų apimties be tarpų) e.paštu aktualiju.pamoka@gmail.com. Jei turite galimybių, pridėkite ir nuotraukų (dėl asmens duomenų apsaugos nereikėtų fiksuoti mokinių veidų). Kad pajustumėte įkvėpimą, siūlome susipažinti su naujausio naujienlaiškio temomis.

Iki vasario 12 dienos komisija, sudaryta iš naujienlaiškio rengėjų ir partnerių atstovų, atrinks tris nugalėtojus, vertindama išbandytų metodų kiekį ir aprašymo išsamumą bei kokybę. Nugalėtojus apdovanosime puikiais Užsienio reikalų ministerijos, Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje bei Vilniaus universiteto įsteigtais prizais!

Išbandžiusius metodų rinkinį ir užpildžiusius grįžtamojo ryšio anketą taip pat iki vasario 3 d., nepriklausomai nuo to, ar dalyvausite konkurse, ar ne, apdovanosime paskatinamaisiais prizais (prizų kiekis ribotas)! Anketą rasite čia.

 

  Aš manau. Naujienlaiškis. 2019 gruodis

Paskutiniame metų naujienlaiškio „Aš manau“ numeryje kviečiame su moksleiviais padiskutuoti su Europos Sąjunga susijusiomis temomis:

  • darbą pradėjo nauja Europos Komisija. Padiskutuokite, kokia ji? Ko sieks? Kas atstovauja Lietuvai?
  • Minime 15 metų narystės ES sukaktį. Aptarkite su moksleiviais integracijos naudą, sėkmes ir iššūkius.
  • Užsienio reikalų ministerijos iniciatyva išleistas išsamus, atnaujintas metodų rinkinys darbui klasėje ES temomis. Kviečiame išbandyti ir sudalyvauti konkurse!  Pasirinkite vieną ar - dar geriau - kelias skirtingas temas bei atitinkamas priemones iš naujojo metodų rinkinio „Pažink Europą“ , išbandykite su mokiniais ir atsiųskite mums savo bei mokinių įspūdžius iki vasario 3 d. Daugiau skaitykite čia.

Aktyvi nuoroda:

https://wordpress.com/post/asmanau.wordpress.com/533  

Nuoroda apie konkursą:

https://asmanau.wordpress.com/2019/12/08/skelbiame-konkursa/

Kaip taikant skaitymo strategijas nagrinėti naujienlaiškio "AŠ MANAU!" aktualijas. Metodiniai patarimai. 2017 m.

Visus NAUJIENLAIŠKIO "AŠ MANAU!" numerius galite rasti čia.

Nr.3 (41) 2019 m. kovas, AŠ MANAU!: Išsirinkome miestų merus ir savivaldybių tarybas; Moksleivei Gretai – Nobelio premija? Istorinis EŽTT sprendimas dėl sovietų represijų; Medijų raštingumas: suprask internetą

Nr.2 (40) 2019 m. vasaris, AŠ MANAU!: Lietuvoje rinkimų karštinė įsibėgėja; Kinija – reali grėsmė? Venesuelos krizė

Nr.7 (38) 2018 m. gruodis, AŠ MANAU!:  BREXIT: drama be aiškios pabaigos; UKRAINA: laivų užgrobimas Kerčės sąsiauryje.

Nr.6 (37) 2018 m. lapkritis, AŠ MANAU!: Smurtas prieš vaikus; Latvijos Nepriklausomybei – 100 metų!

Nr.5 (36) 2018 m. spalis, AŠ MANAU!: Pavojai LRT ir žiniasklaidos laisvei; Susidorota su Saudo Arabijos žurnalistu; MO atidarymas.

Nr.4 (35) 2018 m. rugsėjis, AŠ MANAU!: Popiežius Lietuvoje – po 25-erių metų; Neapykantos apraiškos Lietuvoje; Johno McCaino lyderystės pavyzdys.

Nr. 3 (34) 2018-m gegužės 24 d. AŠ MANAU!: MG Baltic skandalas ir Eurovizija.

Nr. 2 (33) 2018 m. gegužės 8 d., AŠ MANAU!: Šiaurės ir Pietų Korėjos taikymasis, neramumai Armėnijoje ir Emma

Nr.1 (32) 2018 m. balandis, AŠ MANAU! Rusijos prezidento rinkimai, protestas Lietuvoje ir valstybės 100-metis.

Nr.7 (31) 2017 m. gruodis, AŠ MANAU! Seksualinis priekabiavimas; Lukiškių aikštė; Kinijos įtaka.

Nr. 6 (30) 2017 lapkritis, AŠ MANAU! Katalonijos parlamentas paskelbė nepriklausomybę; Vanagaitė prieš Vanagą: partizanų istorijos interpretacijos; Rohinjų krizė: Mianmare žudomi musulmonai.

Nr. 5 (29) 2017 spalis, AŠ MANAU! Uraganai; Liberalų krizė; Rinkimai Vokietijoje.

Nr. 4 (28) 2017 m. rugsėjis, AŠ MANAU! Šiaurės Korėjos žvanginimas ginklais; Valstybės statuso suteikimas Vytautui Landsbergiui; Zapad 2017 pratybos.

Nr. 3 (27) 2017 m. gegužė - birželis, NAUJIENLAIŠKIS "AŠ MANAU!. Alkoholio draudimai; Išpuolis Mančesteryje; Protestai Venesueloje. 

Nr. 2 (26) 2017 m. balandis - gegužė, NAUJIENLAIŠKIS "AŠ MANAU!". Prancūzijos prezidento rinkimai; JAV veiksmai Sirijoje; Vasario 16-osios akto originalas.

Diskusija: Noriu būti informuotas!

Nr. 1 (25) 2017 m. kovas, NAUJIENLAIŠKIS "AŠ MANAU!". Nyderlandai: pergalė prieš populizmą. Parlamento rinkimuose pralaimėjo pagrindine  kairioji šalies jėga ir Geerto Wilderso kraštutinės dešinės Laisve s partija; Somalis: 6,2 milijonai žmonių laukia humanitarinės pagalbos. Dėl sausros gresia trečiasis badmetis per  pastaruosius tris dešimtmečius; Mokslo metų trukmė: mokiniai per daug atostogauja?  LR Švietimo ir mokslo ministerija viešai konsultuojasi dėl mokslo metų trukmės ilginimo.

AKTUALIJOS! O ką tu manai?

Naujienlaiškis „Aktualijos! O ką Tu manai?“ – bendra Lietuvos žurnalistų sąjungos, Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto ir projekto „Kurk Lietuvai“ iniciatyva. Naujienlaiškis skirtas Jums patogiu metu pakviesti mokinius diskusijai aktualiomis Lietuvos ir pasaulio temomis. Kviečiame naudotis šiame naujienlaiškyje pateikiama informacija pasirenkant mokiniams aktualias temas, šaltinius, diskusijų klausimus. Tikimės, kad naujienlaiškis bus naudingas rengiantis ne tik pilietinio ugdymo, bet ir istorijos, etikos, geografijos ar kitoms pamokoms, klasės valandėlėms.

Nr. 18 (24). AKTUALIJOS! O ką manai tu? (2016-12-31): Maištas, 2016-ieji ir konkurso laimėtojai!

Nr. 17 (23). AKTUALIJOS! O ką manai tu? (2016-12-18): Lady Gaga, tautinis kostiumas ir emigracija.

Nr. 16 (22). AKTUALIJOS! O ką manai tu? (2016-12-07): Castro, vaikų priežiūra ir J. Pagojus.

Nr. 15 (21). AKTUALIJOS! O ką manai tu? (2016-11-29): Žurnalistika, Feisbukas ir Šiaurės Dakota.

Nr. 14 (20). AKTUALIJOS! O ką manai tu? (2016-11-16): Adamkus, Trumpas ir Estija.

Nr. 13 (19). AKTUALIJOS! O ką manai tu? (2016-11-04): Klounai, Estija ir derybos

Nr. 12 (18). AKTUALIJOS! O ką manai tu? (2016-10-22): Nobelio taikos premiją, skirtą Kolumbijos prezidentui; Moterų protestus prieš abortus Lenkijoje; Padiskutuoti, kaip formuojamos koalicijos po Lietuvos Seimo rinkimų.

Nr. 11 (17). AKTUALIJOS! O ką manai tu? (2016-11-12): Nušauto VSAT tarnybinio šuns Ramzio istorijos reikšmę; Europos reakcijas į pabėgėlius, įskaitant tiek Vengrijos referendumą, tiek ir Lietuvoje vykusias diskusijas apie reklaminius rinkimų filmukus; Pirmojo LR Seimo rinkimų turo rezultatus.

Nr. 10 (16). AKTUALIJOS! O ką manai tu? (2016-09-27): Specialiai rinkimams skirtas numeris.

Nr. 9 (15). AKTUALIJOS! O ką manai tu? (2016-09-14): Lietuvos ir Lenkijos santykiai;Burkinių uždraudimas Prancūzijoje; Liberalai ir E. Masiulio pasiaiškinimas.

Nr. 8 (14). AKTUALIJOS! O ką manai tu? (2016-09-02): Kultūra ir jos sąsaja su politika; Nepavykęs perversmas Turkijoje; Žaidynės Rio ir dopingo skandalas.

Nr. 5 (11) AKTUALIJOS! O ką manai tu? (2016-05): BREXIT arba Didžiosios Britanijos referendumas;  D. Trumpas arba JAV Prezidento rinkimai.

Nr. 4 (10) AKTUALIJOS! O ką tu manai? (2016-05-11): Kalafiorai arba skandalas dėl produktų kainų, Kurdai arba neramumai Turkijoje.

Nr. 3 (9) AKTUALIJOS! O ką tu manai? (2016-04-21): „Panama Papers“ duomenys, Olandija atmetė sutartį su Ukraina.

Nr. 2 (8) AKTUALIJOS! O ką tu manai? (2016-03-31): Mokytojų streikas, Ar spauda nepriklausoma?, Islamistų teroro aktas Belgijoje.

Nr. 1 (7) AKTUALIJOS! O ką tu manai? (2016-03-07): „Juodosios buhalterijos“ byla, Kyšiai, Patriotų premija.

Nr. 6 AKTUALIJOS! O Ką tu manai? (1 dalis, 2015-12-30) ir (2 dalis, 20015-12-30)

Nr. 5 AKTUALIJOS! O ką tu manai? (1 dalis, 2015-12-23)(2 dalis, 2015-12-23)(3 dalis, 2015-12-23) 

Nr. 4 AKTUALIJOS! O ką Tu manai? (2015-11-04)

Nr. 3 AKTUALIJOS! O ką Tu manai? (2015-06-03)

Nr. 2 AKTUALIJOS! O ką Tu manai? (2015-05-08)

Nr. 1 AKTUALIJOS! O ką Tu manai? (2015-04-22)


Skyrelį tvarko Nijolė Grybovienė Informacija atnaujinta 2023-10-26.