Istorija   Geografija   Ekonomika ir verslumas   Pilietiškumo pagrindai   Nacionalinis saugumas ir krašto gynyba   Geografinės informacinės sistemos   

PRASIDĖJO REGISTRACIJA Į ŠIŲ METŲ PROJEKTĄ „ATGAL Į MOKYKLĄ“!

Maloniai kviečiame visas Lietuvos mokyklas registruotis dalyvauti LR užsienio reikalų ministerijos (toliau – URM) jau tradiciniu tapusiame projekte „Atgal į mokyklą“. Šios iniciatyvos metu diplomatai, valstybės tarnautojai vyksta į Lietuvos mokyklas ir vienai dienai tampa mokytojais, galinčiais jaunajai kartai įdomiai ir smagiai papasakoti, kas yra Europos Sąjunga (toliau – ES). Kadangi 2024 metais švenčiame Lietuvos narystės ES ir NATO 20-metį, šiemet URM ir kitų institucijų darbuotojai supažindins moksleivius ne tik su ES, bet ir su NATO aktualijomis, kuo narystė jose svarbi ir naudinga Lietuvai, koks Lietuvos indėlis ir dar daugiau.

Susidomėjusių „Atgal į mokyklą“ projektu ir norinčių jame dalyvauti mokyklų prašome užsiregistruoti, užpildant šią registracijos formą iki š. m. 2024 m. vasario 2 d. (imtinai). Projekte gali dalyvauti 5–12 klasės.

Projektas vyks nuo š. m. kovo 18 d. iki gegužės 31 d.

Pildant registracijos anketą, prašytume nurodyti 3 ar daugiau pasirinktinai Jums tinkamas tikslias datas (išskyrus savaitgalius) minėtame laikotarpyje, iš kurių projekto lektoriai galėtų rinktis, kada atvykti į Jūsų mokyklą.

Jeigu turėtumėte klausimų dėl dalyvavimo projekte, kviečiame kreiptis el. paštu atgalimokyklas@urm.lt .

Projekte gali dalyvauti visos Lietuvos mokyklos – ir tos, kuriose dėstoma lietuvių kalba, ir tos, kuriose dėstoma tautinių bendrijų kalbomis.

Platesnė informacija. Projekto tikslas – suteikti galimybes moksleiviams ir jų mokytojams gauti žinių apie ES ir valstybių narių veikimą joje, skatinti domėjimąsi europinėmis temomis bei formuoti vertybines nuostatas, įgalinančias jaunus žmones būti aktyviais piliečiais, tikinčiais, kad gali daryti pokyčius ES.

2023 metais užsiregistravo rekordinis skaičius – daugiau nei 200 Lietuvos mokyklų. Į mokyklas vyko Užsienio reikalų ministras, viceministrai, Ambasadorių klubo nariai. Taip pat prie iniciatyvos prisijungė Krašto apsaugos ministerija, Susisiekimo ministerija, Teisingumo ministerija, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, Sveikatos apsaugos ministerija, Žemės ūkio ministerija bei Seimo atstovai.

Video filmai apie Europos Sąjungą

Užsienio reikalų ministerijai kiekvienais metais organizavo iniciatyvą ,,Atgal į mokyklą“, kurios metu Lietuvos diplomatai lankėsi mokykloje ir su moksleiviais diskutavo apie Lietuvos narystę ES bei Lietuvos ES politiką. Dėl COVID-19 pandemijos šios iniciatyvos šiemet organizuoti neturime galimybės, todėl vietoje kvietimo mokykloms aktyviai dalyvauti diskusijose apie mūsų narystę ES, siūlome tris video filmukus, kuriuose savo patirtimi, žiniomis ir idėjomis apie Lietuvos narystę ES ir jos aktualijas dalinasi Lietuvos diplomatai (Video 1), jaunimo organizacijų atstovai (Video 2) bei žymūs Lietuvos visuomenės veikėjai (Video 3). Toliau pridedame išsamesnius šių video aprašymus bei nuorodas:

Video 1

Lietuva – Europos Sąjungos šeimos narė

Buvę Lietuvos atstovai ES – Jovita Neliupšienė bei Romas Švedas – dalindamiesi savo asmeninėmis patirtimis, supažindina su ambasadoriaus darbo diena, Lietuvos interesų atstovavimu ES. Nuo tokių iššūkių, kaip ES biudžeto sudarymas bei ,,Brexit“ klausimo sprendimo iki Lietuvos energetinės nepriklausomybės užsitikrinimo ir Rytų partnerystės politikos.

Video rasite čia: https://youtu.be/n4T8RtXBZx

Video 2

Ką gali jaunas žmogus Europos Sąjungoje?

Trys jauni lietuviai ir europiečiai - LiJOT Tarptautinių reikalų koordinatorius Paulius Serapinas, Jaunimo tarptautinio bendradarbiavimo agentūros vadovė Guoda Lomanaitė bei DiscoverEU konkurso laimėtojas Edvardas Lukošius – pasakoja apie jaunimo galimybes ES ir dalinasi savo patirtimi, kaip ne tik dalyvauti ES projektuose, bet ir teikti savo pasiūlymus ES politikos kūrimui.

Video rasite čia: https://youtu.be/-5UD6Otr3hk

Video 3

Kaip galime prisidėti prie Europos ateities kūrimo?

Rytų Europos studijų centro direktorius Linas Kojala, asociacijos ,,Kūrybinės jungtys“ atstovė Milda Laužikaitė bei ambasadorius ypatingiems pavedimams Edvilas Raudonikis pasakoja apie dabartinius iššūkius ES bei galimus jų sprendimo būdus. Video didžiausias dėmesys skiriamas Žaliojo kurso temai bei artėjančiai Konferencijai dėl Europos ateities, kuri vyks visoje ES.

Video rasite čia: https://youtu.be/3kxA0xjF_eI

Mūsų manymu, šis trijų video įrašų ciklas galėtų puikiai papildyti Jūsų mokykloje dėstomų pilietiškumo, istorijos, geografijos arba kitų pamokų turinį. Video turinys buvo kuriamas orientuojantis į 8-12 klasių moksleivius, bet gali būti pritaikomas ir jaunesnio amžiaus klasių pamokoms. Viliamės, jog šios istorijos iš pirmų lūpų sužadins Jūsų moksleivių smalsumą domėtis Europos Sąjungos veikla bei paskatins diskutuoti šiais klausimais, susidaryti savo nuomonę bei išreikšti savo idėjas. 

Pagarbiai,

,,Atgal į mokyklą“ komanda

„Aš manau“ tema: JAV renka prezidentą!

Pirmąjį naujų metų naujienlaiškio „Aš manau“ numerį skiriame karštai temai: JAV prezidento rinkimams. Įvykis, kuris pritraukia viso pasaulio dėmesį jau nuo pernai metų rudens tebęsitęsia. Tikimės, kad koncentruota iš žiniasklaidos, socialinių medijų ir ekspertų surinkta informacija padės su mokiniais aptariant svarbų įvykį, rinkimų reikšmę ir ypatumus, JAV demokratijos istoriją ir kitas susijusias temas. Mokytojus kviečiame užpildyti numerio vertinimo anketą, kad sužinotume, ar buvome jums naudingi.

Naujienlaiškis „Aš manau!“: Europos atsakas į koronaviruso pandemiją. 2020 m. gegužės numeris.

Šio pavasario aktualijų naujienlaiškis „Aš manau!“ darbui su mokiniais yra skirtas giliau susipažinti Europos atsaku į COVID-19 pandemiją ir pastangomis ją įveikti. Antrąją temą skiriame viruso pasekmėms ekonomikai ir domimės, kaip Lietuva bei Europos Sąjunga sieks įveikti krizę bei sušvelninti jos padarinius. Trečiojoje temoje apžvelgiame kovos su klimato kaita ir koronaviruso pandemijos ryšius.

Kiekvienai temai elektroniniame leidinyje pateikiamas spektras atidžiai parinktų žiniasklaidos ištraukų bei šaltinių, socialinių medijų komentarų, ekspertų nuomonių, klausimų diskusijoms bei įdomių faktų. Numeris parengtas bendradarbiaujant su LR Užsienio reikalų ministerija, Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institutu bei Europos Komisijos atstovybe Lietuvoje. Kviečiame naudoti, o įspūdžiais pasidalinti trumpoje apklausoje. Atsidėkodami po karantino atsiųsime Jums partnerių - LR Užsienio reikalų ministerijos, Vilniaus universiteto ir Europos Komisijos Lietuvoje - dovanojamų suvenyrų.

Naujienlaiškis „Aš manau!“ – tai unikali edukacinė priemonė mokytojams bei tėvams, padedanti svarbiausias aktualijas analizuoti ir diskutuoti su mokiniais istorijos, pilietinio ugdymo, geografijos ir kitų dalykų pamokose. Tai – tęstinis projektas, organizuojamas jaunųjų profesionalų programos „Kurk Lietuvai“ alumnų asociacijos, kuri tęsia praėjusių metų kartos projektus.

Naujienlaiškis pirmą kartą inicijuotas 2015 m. pavasarį, kai Lietuvos mokykloms buvo išplatinti trys pirmieji naujienlaiškiai. Tarptautinėje praktikoje tokie naujienlaiškiai yra formaliojo ugdymo dalis, tuo tarpu Lietuvoje pilietinio ugdymo ir kitos pamokos vis dar yra nutolusios nuo aktualių ir mokiniams artimų temų.

Kartą per mėnesį projekto komanda iš svarbiausių Lietuvos ir pasaulio aktualijų atrenka tris temas, pateikia VU Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto politologų nuomones, kitų ekspertų komentarus, atgarsius socialinėse medijose bei klausimus diskusijoms. Temų tikslas – supažindinti moksleivius su naujausiais įvykiais Lietuvoje ir pasaulyje bei skatinti diskusijų kultūrą, mokyti medijų raštingumo bei formuluoti argumentuotas mintis.

 Mokymo priemonė apie aktualius Europos istorijos įvykius ir temas

Mano Europos istorijos namai (My House of European History) yra unikalus, visus suburiantis projektas. Šioje svetainėje rasite archyvą, talpinantį papasakotų istorijų įrašus ir rašytinius liudijimus apie svarbiausius Europos kūrimosi įvykius.

Europos Parlamente mano, kad šis daugiakalbis katalogas atveria didžiules mokymosi galimybes ir gali tapti puikia mokymo priemone tiek moksleiviams, tiek ir tiems, kurie mokosi savarankiškai.

Todėl siekiant padėti Europos mokytojams sudėtingomis sąlygomis tęsiantiems darbą, parengtas mokymosi priemonių rinkiysį. Jis apima tris atskirus pasakojimus apie šiandien vis dar aktualius Europos istorijos įvykius ir temas. Šių pasakojimų įrašus galite rasti visomis oficialiosiomis ES kalbomis.

Užduočių rinkiniai (3 pasakojimai, klausimai ir tekstas) gali būti skirti istorijos (pilietinio ugdymo) ir užsienio kalbų ar integruotam šių dalykų mokymui. Šia medžiaga siekiama susieti Europos istoriją su šiandiena, skatinti kritinį mąstymą, ugdyti supratingumą ir abipusę pagarbą, t. y. esminius mūsų jaunųjų piliečių įgūdžius ir vertybes.

Andrėjos istorija:

Audio įrašas

Tekstas

Klausimai

Ingridos istorija:

Audijo įrašas

Klausimai

Tekstas

Elzos istorija:

Audio įrašas

Klausimai

Tekstas

Aš manau. Naujienlaiškis. 2019 gruodis

Paskutiniame metų naujienlaiškio „Aš manau“ numeryje kviečiame su moksleiviais padiskutuoti su Europos Sąjunga susijusiomis temomis:

  • darbą pradėjo nauja Europos Komisija. Padiskutuokite, kokia ji? Ko sieks? Kas atstovauja Lietuvai?
  • Minime 15 metų narystės ES sukaktį. Aptarkite su moksleiviais integracijos naudą, sėkmes ir iššūkius.
  • Užsienio reikalų ministerijos iniciatyva išleistas išsamus, atnaujintas metodų rinkinys darbui klasėje ES temomis. Kviečiame išbandyti ir sudalyvauti konkurse!  Pasirinkite vieną ar - dar geriau - kelias skirtingas temas bei atitinkamas priemones iš naujojo metodų rinkinio „Pažink Europą“ , išbandykite su mokiniais ir atsiųskite mums savo bei mokinių įspūdžius iki vasario 3 d. Daugiau skaitykite čia.

Aktyvi nuoroda:

https://wordpress.com/post/asmanau.wordpress.com/533  

Nuoroda apie konkursą:

https://asmanau.wordpress.com/2019/12/08/skelbiame-konkursa/ 

 Atnaujintas metodų rinkinys „Pažink Europą“ (2019 m. spalio 31 d.)

LR užsienio reikalų ministerija, siekdama suteikti metodinės pagalbos mokytojams supažindinant mokinius su Europos Sąjunga, iniciavo metodų rinkinio „Pažink Europą“ atnaujinimą. Pirmasis metodų rinkinys buvo išleistas 2012 m. Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje lėšomis. Atnaujintą rinkinį 2019 m. parengė VšĮ „Nectarus“ LR užsienio reikalų ministerijos užsakymu įgyvendinamo projekto „Lietuvos Europos Sąjungos politikos veiksmingumo didinimas“ lėšomis.

Atnaujintame „Pažink Europą“ rinkinyje surinkti įvairūs metodai, skirti sudominti jaunimą, paskatinti diskutuoti ir gilintis į tai, kas vyksta Europos Sąjungoje. Jaunuoliai gali geriau suvokti, kokias galimybes jie turi, būdami Europos Sąjungos piliečiais, kokią Europos Sąjungą jie nori ir gali sukurti.

Naujajame leidime daugiau dėmesio skirta Lietuvos vaidmeniui Europos Sąjungoje ir tam, kaip jaunieji Europos Sąjungos piliečiai iš Lietuvos gali daryti įtaką Europos Sąjungai – kokia ji turėtų būti ir kaip galėtų geriau tenkinti piliečių poreikius. Metodai, kurie pateko į rinkinį, yra specialiai pritaikyti arba naujai sukurti, remiantis ilgamete VšĮ „Nectarus“ ekspertų patirtimi neformaliojo ugdymo ir darbo su jaunimu srityje.

Tikime, kad šis metodų rinkinys bus praktiškas mokytojų pagalbininkas ir įkvėpėjas.

Metodų rinkinys "Pažink Europą"

 

Pagrindinė informacija apie Europos Sąjungą

Oficiali Europos Sąjungos interneto svetainė (institucijos ir įstaigos, šalys, simboliai, istorija, faktai ir skaičiai). 

ES Vaikų kampelyje pateikiama vaikams ir jaunimui nuo 6 iki 16 metų skirtų žaidimų 22 ES kalbomis. Juos visus parengė ES institucijos.

Europos Parlamento, tiesiogiai renkamos Europos Sąjungos teisėkūros institucijos, oficiali interneto svetainė.

Europos Parlamento Informacijos biuras Lietuvoje. Šiame puslapyje rasite informaciją apie mokykloms skirtus projektus, leidinius arba nuorodas į kitus šaltinius.

Pamokų ciklas apie Europos Sąjungą

Viešieji debatai mokiniams „Ar skirtingi integracijos tempai būtų naudingi Europos Sąjungai?“ . Informacija apie debatus:

Debatuok savo klasėje! (5 vaizdo įrašai apie debatus).

5 Europos Sąjungos ateities scenarijai: nieko nedaryti neįmanoma

Pamokų temos

 


Skyrelį tvarko Nijolė Grybovienė Informacija atnaujinta 2024-01-10.