Ugdymas kitose erdvėse   Intelektinės nuosavybės samprata   MIR   STEAM   Geografinės informacinės sistemos   Etninė kultūra   Ištekliai mokyklų veiklos tobulinimui   Migracija ir integracija   Aukštesniųjų mąstymo gebėjimų ugdymas   Lietuvos aktualijos: ką manai?   

NAUJIENLAIŠKIO NR.57 „AŠ MANAU“ TEMOS: PASAULINĖ MAISTO KRIZĖ IR ŽINGSNIS LINK EUROPOS SĄJUNGOS PLĖTROS

Ar žinojote, kad su dideliu maisto trūkumu susiduria beveik pusė pasaulio šalių? Tai reiškia, kad šimtai milijonų gyvena tęstinėje krizėje, stokodami maisto ar net badaudami. Naujienlaiškyje sužinosite apie pagrindines maisto stygių lemiančias priežastis, taip pat – kur ši problema paplitusi labiausiai, giliau suprasite šios temos bei karo prieš Ukrainą sąsajas. Naujienlaiškio partnerio – Užsienio reikalų ministerijos – dėka pristatysime Europos Sąjungos bei Lietuvos atsaką. Žinoma, kaip visada, rasite užduotis darbui su mokiniais. Ši tema prieš šventes skatins padiskutuoti apie dalijimosi ir paramos svarbą.

Antra tema skirta vienam svarbiausių įvykių, kuriam seniai ruošiasi Europos kaimynės – stojimui į Europos Sąjungą. Atrodo, kad nelinksmi įvykiai paskatino Europos šalių bendriją plačiau praverti savo duris. Tačiau, ar jau greitai Ukraina, Moldova ir Sakartvelas taps lygiateisėmis Europos Sąjungos narėmis? Ką tai duos joms? Ar ilgą pasiruošimo kelią vainikuos sėkmė? Ko reikia, kad šalys atsidurtų saugių, demokratiškų valstybių klube, kaip ir Lietuva? Skaitykite naujienlaiškį ir ekspertų komentarus bei sužinokite daugiau.

Jau kitąmet minėsime gražią sukaktį – 20 metų Lietuvos narystės Europos Sąjungoje ir NATO. Apie tai, o taip pat konkursus, projektus, mokymus bei kitas įdomybes – rasite naujienlaiškio „Aš manau“ 57-ajame numeryje.

Primename, kad naujienlaiškis „Aš manau“ yra edukacinė priemonė mokytojams, padedanti supažindinti su įvairiomis Lietuvos ir pasaulio aktualijomis. Jame pateikiamos ekspertų įžvalgos, skirtingų šaltinių informacija, kurią galima analizuoti ir diskutuoti mokykloje istorijos, pilietinio ugdymo, geografijos ir kitų pamokų metu. Jį galima užsiprenumeruoti čia.

Tikimės, kad Naujienlaiškis praturtins pamokas ir įkvėps moksleivius diskusijoms.

Gero skaitymo!

Naujasis „Aš manau“ naujienlaiškis: klimato iššūkiai ir įkvepianti Lietuvos diplomatės sėkmės istorija. Skaitykite ir dalinkitės su mokytojais bei mokiniais! 

Pirmoji šio rugsėjo „Aš manau“ naujienlaiškio temų – apie šiais metais pasaulį ir Lietuvą sukrėtusius ekstremalius klimato reiškinius. Temą profesionaliai komentuoja klimatologas, Vilniaus universiteto Geomokslų instituto tyrėjas Justinas Kilpys. Skaitytojai sužinos, kodėl potvyniai, miškų gaisrai bei kiti įvairius pasaulio kampelius paliečiantys klimato ekstremalumai laikomi klimato kaitos padariniais. Naujienlaiškyje pateikiama informacija, kaip šalys padeda viena kitai, mainosi informacija ir, kokie Europos Sąjungos mechanizmai padeda sumažinti nuostolius.

Antroji tema - įkvepianti Lietuvos diplomatės Jovitos Pranevičiūtės – Neliupšienės sėkmės istorija. Lietuvė paskirta vadovauti Europos Sąjungos atstovybei JAV, o tai yra didžiausias Lietuvos diplomatijos pasiekimas lig šiol. Diplomatė Naujienlaiškio numeriui skyrė specialų dėmesį – todėl rasite jos mintis apie diplomato (-ės) kelią, skirtą tik leidinio skaitytojams ir skaitytojoms. Numeryje ekspertai apžvelgia, kaip lietuviams sekasi įsidarbinti ES institucijose bei tarptautinėse organizacijose ir, ko reikia, kad lydėtų sėkmė. Rasite ir informacijos apie konkursus, kitas galimybes, klausimus ir užduotis darbui su moksleiviais.

Tikimės, kad Naujienlaiškis praturtins pamokas ir įkvėps moksleivius diskusijoms.

Žaliavų krizė ir 35 šalių Europos Sąjunga

Šį rudenį naujienlaiškis „Aš manau“ kviečia mokinius sudominti visuomenėje bene pačia aktualiausia tema – žaliavų krizės pasėkoje ženkliai išaugusiomis gamtinių dujų, elektros kainomis ir su tuo susijusiu ekonominiu, politiniu kontekstu. Tema ne iš lengvųjų, tačiau mokytojai ir mokiniai kaip visada ras glaustą aktualijų apžvalgą (su nuorodomis į originalius šaltinius), atgarsius socialinėse medijose, svarbiausius akcentus išryškinantį prof. Ramūno Vilpišausko komentarą ir – naujiena naujienlaiškio rubrikose – jaunimo balsą: Lietuvos jaunimo organizacijų tarybos (LiJOT) valdybos nario Luka Stravinsko nuomonę.

Europos atsakas karui Ukrainoje ir jos narystės ES klausimas

Reaguodami į aktualijas, kartu su naujienlaiškio partneriais Užsienio reikalų ministerija, parengėme specialų numerį, skirtą karo Ukrainoje temai. Naujienlaiškyje rasite koncentruotą informaciją apie Eurpos Sąjungos atsaką Rusijos agresijai ir pagalbą Ukrainai. Kaip visada, skaitykite, ekspertų komentarus, atgarsius socialinėse medijose, o pateikta medžiaga bus pagrindas pokalbiui su mokiniais. Kaip jie išgyvena karo grėsmę, kaip galima kalbėt šia tema su jaunimu, kaip sumažinti nerimą, kalbant apie Lietuvos ir jų pačių saugumą.

Antra tema skirta Ukrainos galimybėms tapti ES nare. Ar įvyks tikras lūžis ir Ukraina taps kandidate nare kitokia tvarka nei visos kitos šalys? Ar reiktų to siekti? Kokia narystės ES svarba dabar kariaujančiai už savo laisvę Ukrainai? Tai proga dar kartą pakalbėti apie europietiškas vertybes ir narystės ES ir NATO svarbą, privalumus. Taip pat naujienlaiškyje rasite informacijos, kur ir kaip kiekvienas gali padėti Ukrainos žmonėms.

Kviečiame skaityti.

Jaunimo aktyvumas, manipuliacija apklausomis ir konkursas!

Lapkričio mėnesio naujienlaiškį „Aš manau“ skiriame dviems aktualioms temoms. Lietuvos jaunimo aktyvumas ir domėjimasis politika šiandien – pirmoji tema. Elektroniniame leidinyje rasite koncentruotą temos apžvalgą, jaunų aktyvių žmonių bei iniciatyvų pavyzdžius, specialiai parengtus ekspertų komentarus bei užduotis darbui su mokiniais.

Antroji tema skirta vyresnių klasių mokiniams – kalbame apie pastaruoju metu vis aktualesnę problemą - manipuliaciją visuomenės nuomonės apklausomis. Kai apklausų tiek daug, o jų rezultatai žiniasklaidoje pateikiami skambiomis antraštėmis, tampa keblu jomis pasitikėti. Naujienlaiškyje rasite informacijos, kuri padės mokiniams tapti įžvalgiais. Kaip visada, pateikiame atidžiai parengtą medžiagą, bendradarbiaujant su Vilniaus universiteto ekspertais.

Taip pat kviečiame su mokiniais išbandyti specialiai parengtą pamokos modulį temai apie Konferenciją dėl Europos ateities, mokinių sugalvotas idėjas registruoti specialioje europiečių platformoje ir dalyvauti konkurse! Užsienio reikalų viceministras Arnoldas Pranckevičius aplankys daugiausiai vertinimų sulaukusią klasę!

Šis naujienlaiškio numeris parengtas kartu su partneriais – Europos Parlamento biuru Lietuvoje.

Gero naudojimo!

Naujienlaiškio „Aš manau“ rengėjai

„Aš manau“: Stambulo konvencija, ES temos ir konkursas!

Naujasis spalio mėnesio aktualijų naujienlaiškis „Aš manau“ – dvigubas. Jame rasite šį rudenį aktualią temą – Seime  bus svarstomas Apsaugos nuo murto artimoje aplinkoje įstatymas, tad skiriame dėmesį jam bei su juo siejamai Stambulo konvencijai. Iš esmės tai tema apie smurtą prieš moteris, taip pat patyčias, stereotipus ir dalį visuomenės įaudrinusią „socialinės lyties“ sąvoką. Numeryje rasite išsamią informaciją ir, žinoma, užduotis diskusijai su mokiniais šia labai svarbia tema.

Antroji numerio dalis skirta Europos Sąjungos (ES) aktualijoms. Vyksta visus ES piliečius siekianti įtraukti Konferencija dėl Europos ateities: apžvelgiame ją bei piliečių idėjoms skirtą internetinę platformą. Kviečiame jus klasėje išdiskutuotas idėjas dėl Europos ateities pateikti platformoje bei dalyvauti konkurse! Daugiausiai reakcijų sulaukusios idėjos autorių lauks susitikimas su Užsienio reikalų viceministru Arnoldu Pranckevičiumi.

Taip pat numeryje rasite įdomios, žiniasklaidoje menkai skelbiamos informacijos, kaip konkrečiai ES šalys padeda Lietuvai migracijos krizėje, o ką migracijos klausimais padėjusi kitoms šalims yra Lietuva. Taip pat sužinosite apie mūsų - Baltijos jūros regiono - strategijos naujienas.

Naujienlaiškio numerio partneriai - Lietuvos žmogaus teisių centras ir Lietuvos Respublikos Užsienio reikalų ministerija. Stambulo konvencijos dalis parengta remiant EEE finansiniam mechanizmui per Aktyvių piliečių fondo programą.  

Migrantų krizė: aktualijų naujienlaiškis „Aš manau“

Pirmąjį rudens naujienlaiškį „Aš manau“ skiriame migracijos krizei – vienam iš kelių iššūkių šiuo metu tenkančių Lietuvai. Daug visuomenės dėmesio ir skirtingų vertinimų bei emocijų keliantis klausimas kaip visada pristatomas apžvelgiant žiniasklaidos šaltinius bei atgarsius socialinėse medijose. Temai pagilinti rasite naujienlaiškio partnerių – Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto bei Lietuvos žmogaus teisių centro vadovių dr. Margaritos Šešelgytės ir Jūratės Juškaitės bei žurnalistės Akvilės Venckutės komentarus.

Darbo su mokiniais patogumui pateikiame įvykių laiko juostą, žinotinus faktus bei užduotis. Tikimės, kad naujienlaiškis bus naudingas geografijos, pilietinio ugdymo, istorijos, matematikos, informatikos ir kitose pamokose. Lauksime jūsų vertinimo trumpoje apklausoje.

Gero naudojimo!

Šis numeris yra parengtas kartu su Lietuvos žmogaus teisių centru; remiamas EEE finansinio mechanizmo skirtomis lėšomis.

Naujienlaiškis „Aš manau“ apie Partnerystės įstatymą

„Apvalaus“ skaičiaus – 50-ąjį – „Aš manau“ aktualijų naujienlaiškio mokutojams ir mokiniams numerį skiriame šiuo metu mūsų visuomenėje daug dėmesio sulaukiančiam Partnerystės įstatymui. Nors partnerystės įstatymas reguliuotų visų be santuokos partnerystėje gyvenančių asmenų teisinius santykius, daugiausia diskusijų kyla dėl tos pačios lyties asmenų partnerystės įteisinimo. Šiuo metu tos pačios lyties porų partnerystė įteisinta 21-oje iš 27-ių ES šalių. Lietuvoje į Seimo darbo planą partnerystės įstatymas po ilgesnės pertraukos teikiamas antrą kartą. Dalis visuomenės suorganizavo protesto judėjimą – Šeimų sąjūdį, kuris sulaukia nemažai kritikos dėl nepagarbios bendrapiliečių atžvilgiu retorikos. Kaip visada numeryje rasite naujienų santraukas, atgarsius socialinėse medijose, ekspertų komentarus, klausimus moksleiviams, taip pat – žinotinus faktus numerio tema.

Naujienlaiškis gyvuoja jau nuo 2015-ųjų metų. Per šį laikotarpį apžvelgėme įvairiausias Lietuvos ir pasaulio aktualijas, plėsdami komentuojančių ekspertų ir naujienlaiškio partnerių tinklą.  Didžiuojamės augančiu ratu mokytojų, kurie naudojasi naujienlaiškiu, siekdami bendrų tikslų – ugdyti kritinį mokinių mąstymą, pilietiškumą, mokyti pagarbios diskusijos ir medijų raštingumo. 

Šis numeris yra parengtas kartu su Lietuvos žmogaus teisių centru, remiantis EEE finansinio mechanizmo skirtomis lėšomis.

Linkime sėkmingo mokslo metų užbaigimo, gero poilsio vasarą ir iki susitikimo rudenį.

Aktualijų naujienlaiškis „Aš manau“ nr. 49: melagienos ir Europos atsakas į pandemiją

49 –ajame aktualijų „Aš manau“ numeryje apžvelgiamos dvi temos, svarbios ne tik Lietuvai. Pirmoji tema skirta melagienoms - vis aktualesniam klaidinančios informacijos reiškiniui. Dabartiniai dezinformacijos karai vyksta pandemijos kontekste, todėl visuomenę pasiekia nemažai melagienų koronaviruso ir skiepų tema. Kas ir kodėl skleidžia dezinformaciją, kaip atpažinti melagienas, ką dėl to daro Europos Sąjungos (ES) institucijos, sužinosite perskaitę naujienlaiškį. Kaip visada, rasite paruoštų diskusinių klausimų, skirtų darbui su mokiniais.

Antroji tema skirta ES atsakui į pandemiją. Sužinosite, kokių veiksmų imasi Europos šalių bendrija, kad sumažintų nuostolius, patiriamus dėl pandemijos. Numeryje pateikta informacija apie ES solidarumo pavyzdžius, vakcinų tvirtinimo tvarką, ekonomikos gaivinimo priemones. Kaip visada, numeryje rasite ekspertų komentarus ir atgarsius socialinėse medijose, kurių pagrindu galima su mokiniais diskutuoti, kuo solidarus atsakas naudingas Lietuvai ir, kaip pandemija paveiks ES ateities perspektyvas.

Artėja gegužės 9 – Europos diena. Sekite pateiktomis nuorodomis ir atnaujinkite savo ir mokinių žinias apie ES ir Lietuvos narystę Europos šalių bendrijoje.

„O ką manai Tu?“: Joe Bideno startas ir Marso misija

Naujajame aktualijų „Aš manau“ numeryje sužinosite, kaip kadenciją pradėjo JAV prezidentas Joe Bidenas, o taip pat rasite įdomios informacijos apie įvykį, žadinantį žmonių smalsumą ir vaizduotę – NASA misiją Marse.

Kokie pirmieji inauguruoto JAV prezidento veiksmai ir kuo jie svarbūs Lietuvai ir pasauliui? Kokią šalį Joe Bidenas perėmė iš Donaldo Trumpo? Kaip jam seksis valdyti vienos įtakingiausių Vakarų valstybių visuomenės įtampas ir užtikrinti žmogaus teises? Šias ir kitas potemes galėsite aptarti su mokiniais, remdamiesi siūlomais diskusijai klausimais.

Marsaeigio sėkmingas nusileidimas leido daugeliui nukreipti žvilgsnį nuo mūsų Žemės aktualijų. Žmonija tęsia kosmoso tyrinėjimus: ši NASA misija turėtų suteikti svarbios informacijos apie sąlygas gyvybei Marso planetoje. Lietuvė fizikė Simona Liukaitytė tiesiogiai prisidėjo prie techninės misijos dalies parengimo. Šį ir kitus įdomius faktus rasite naujienlaiškyje.

Šis numeris finansuotas JAV Valstybės departamento. Naujienlaiškis parengtas laikantis aukščiausių objektyvumo ir profesionalumo standartų. Iniciatyvos tikslas – skatinti pilietiškumą, kritinį mąstymą ir medijų raštingumą, įtraukiant Lietuvos ir pasaulio aktualijas į švietimo turinį.

 

Naujienlaiškis „Aktualijos! O ką Tu manai?“ – bendra Lietuvos žurnalistų sąjungos, Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto ir projekto „Kurk Lietuvai“ iniciatyva. Naujienlaiškis skirtas Jums patogiu metu pakviesti mokinius diskusijai aktualiomis Lietuvos ir pasaulio temomis.

Gyvename pasaulyje, kuriame procesai viename pasaulio kampe daro įtaką įvykiams visai kitame. Juos sekti, suprasti, turėti poziciją – brandaus ir atsakingo žmogaus požymis. Pilietiškumas – tai sąmoningas santykis su kasdieninio valstybės ir visuomenės gyvenimo aktualijomis, supratimas, kas čia ir dabar yra svarbu valstybei ir jos žmonėms.

Nuolatiniame informacijos sraute tiek mokytojams, tiek mokiniams gali kilti keblumų atsirenkant svarbią temą, patikimą informaciją, kokybišką komentarą, todėl šis naujienlaiškis gali tapti pagalbine priemone norintiems su svarbiausiomis aktualijomis susipažinti išsamiau. Iki mokslo metų pabaigos kartą per dvi savaites Lietuvos žurnalistai ir politologai iš svarbiausių Lietuvos ir pasaulio aktualijų atrinks dvi temas ir kvies jas aptarti mokinius ir mokytojus.

Kviečiame naudotis šiame naujienlaiškyje pateikiama informacija pasirenkant mokiniams aktualias temas, šaltinius, diskusijų klausimus. Tikimės, kad naujienlaiškis bus naudingas rengiantis ne tik pilietinio ugdymo, bet ir istorijos, etikos, geografijos ar kitoms pamokoms, klasės valandėlėms.

Kaip taikant skaitymo strategijas nagrinėti naujienlaiškio "AŠ MANAU!" aktualijas. Metodiniai patarimai. 2017 m.

 

Naujienlaiškis „Aš manau!“ organizuojamas jaunųjų profesionalų programos „Kurk Lietuvai“ alumnų asociacijos, kuriamas kartu su VU TSPMI. Nacionalinė švieitmo agentūra už jų turinį neatsako.


Skyrelį tvarko Nijolė Grybovienė Informacija atnaujinta 2023-12-13.