Ugdymas kitose erdvėse   Intelektinės nuosavybės samprata   MIR   STEAM   Geografinės informacinės sistemos   Etninė kultūra   Ištekliai mokyklų veiklos tobulinimui   Migracija ir integracija   Aukštesniųjų mąstymo gebėjimų ugdymas   Lietuvos aktualijos: ką manai?   

2023 m. Europos Sąjungos intelektinės nuosavybės observatorijos (EUIPO) tęsia darbus, planuojamas darbo grupės "Intelektinė nuosavybė švietime" metinis susitikimas 2023 m. gegužės 25-26 d.

2022 m. gruodžio mėn. Europos Sąjungos intelektinės nuosavybės observatorijos (EUIPO) iniciatyva Intelektinės nuosavybės švietime tinklo darbo grupė dalijasi informacija apie įvykusius sklaidos renginius, skirtus intelektinės nuosavybės temai plėtoti švietime. Užsisakyti naujienlaišką galite čia.

2022 m. liepos 15 d. EUIPO pasidalijo informacija apie išleistą brošiūrą, skirtą Observatorijos 10 metų sukakčiai.Brošiūroje aprašytas ir projekto "Intelektinė nuosavybė švietime", rezultatas ir aprašytas jo vaidmuo bendroje ES švietimo strategijoje. 2020 m. Europos Tarybos išvadose dėl skaitmeninio švietimo Europos žinių visuomenėje pripažįstamas ir patvirtintas šio projekto ir Intelektinės nuosavybės tinklo indėlis. 2022 m. Europos Komisija paskelbė naują aprašą Digital Competence Framework for Citizens, kuriame pirmą kartą įvardyti intelektinės nuosavybės gebėjimai (angl. – IP competencies) ir pateikti atsakymai į EUIPO dažniausiai užduodamus klausimus apie autorių teises, (DUK) mokytojams. Brošiūrą (anglų k.) rasite čia.

2022 m. birželio 7 d. įvyko EUIPO organizuotas Webinaras „Ideas Powered for Business SME Fund“ yra Europos Komisijos iniciatyva, kurią įgyvendina Europos Sąjungos intelektinės nuosavybės tarnyba (EUIPO). Webinaro skaidres apie paramą mažosioms ir vidutinėms Europos įmonėms (MVĮ) ir tai, kaip vyksta intelektinės nuosavybės čekių išdavimas (anglų kalba) rasite čia. Daugiau atsakymų į klausimus šia tema (lietuvių kalba) rasite čia

2022 m. vasario 10 d. įvyko EUIPO organizuotas Webinaras „How to avoid errors when filing documents in inter parted proceedings“ ("Kaip išvengti klaidų pildant dokumentus informacijos dalijimuisi tarp šalių procedūrose“. Nuorodoje rasite susitikimo skaidres, o prisiregistravę galėsite peržiūrėti ir visą Webinaro įrašą.

2022 m. sausio mėn. Europos Sąjungos intelektinės nuosavybės observatorijos (EUIPO) iniciatyva Intelektinės nuosavybės švietime tinklo darbo grupė dalijasi informacija apie 2021 m. įvykusius sklaidos renginius, skirtus intelektinės nuosavybės temai plėtoti švietime. „Idėjos Powered“ internetinio vaizdo festivalio veiklomis siekiama įkvėpti Europos kūrybinę bendruomenę stiprinti ir apsaugoti visų kūrėjų originalias idėjas, kaip ir prisidėti prie intelektinės nuosavybės žinojimo. Svarbu atskleisti galimybes, kaip patraukliai pristatyti intelektinės nuosavybės esmę jaunimui, kaip papildyti ugdomąsias veiklas ir pastiprinti mokytojus praktiniais patarimais, padedančiais giliau suprasti intelektinės nuosavybės turinį. „Powered Up Festival 2021“ transliacijos vyko visą spalio mėnesį per „Ideas Powered“ socialinės žiniasklaidos kanalus. Prisijungti ir pasižiūrėti visų spalio mėnesių pranešimų vaizdo įrašus galite čia.

LRT aktualijų studijoje mokytojai, kartu su vyresnių klasių mokiniais gali pasiklausyti 2021 m. liepos 19 dlaidą "Turim greičiausią internetą ir daugiausiai filmų vagių", kur aktualizuojama Intelektinės nuosavybės problematika, - nelegalaus turinio kūrimas ir vartojimas – piratavimas.

2021 m. birželio 30 d. įvyko Europos Sąjungos Intelektinės nuosavybės tarnybos darbo grupės posėdis "Advisory Panel on Demand for Counterfeits", kurio metu buvo tariamasi dėl padirbtų prekių vartotojo veiklos 

2021 m. birželio 30 d. įvyko Europos Sąjungos Intelektinės nuosavybės tarnybos darbo grupės posėdis "Advisory Panel on Demand for Counterfeits", kurio metu buvo tariamasi dėl padirbtų prekių vartotojo veiklos prielaidų: kokios padirbtos prekės daugiausiai yra paklausios, kas daro įtaką jų pasirinkimui ir kaip formuoti raštingą požiūrį į intelektinę nuosavybę.. 

2021 m. gegužės 6 d. įvyko Europos Sąjungos Intelektinės nuosavybės tarnybos Stebėsenos centro darbo grupių posėdis, numatyti gerosios patirties sklaidos webinarai:

- IP Mediation at the EUIPO: the mediators' perspective and experience. 2021 m. birželio 29 d.

- Promote creativity, innovation and entrepreneurship with IdeasPowered@school resources! 2021 m. birželio 22 d.

DĖMESIO: Daugiau informacijos apie būsimus webinarus 2021 metais rasite šiame kalendoriuje: Learning Portal

2021 m. balandžio 8 d. įvyko Baltijos šalių atstovų tarptautinis susitikimas „SMS to Curriculum Innovations are Coming“. dr. Loreta Statauskienė perskaitė pranešimą „Innovations and Intellectual Property in Education“, teikti siūlymai ugdymo organizavimui, konsultuotos 2 Lietuvos, 1 Estijos ir 1 Latvijos mokyklų komandos.

 

2021 m. kovo 23-25 d. įvyko Europos Sąjungos Intelektinės nuosavybės tarnybos Stebėsenos centro darbo grupių posėdžiai, pateikti siūlymai ES šalims - narėms dėl intelektinės nuosavybės supratimo stiprinimo, darbo su mokyklomis ir mokytojų konsultavimo prioritetų: skleisti intelektinės nuosavybės supratimą mokinių ir mokytojų tape, skleisti ir dalintis gerosiomis patirtimis ES šalyse.

2021 m. kovo 25 d. darbo grupėje Intelektinės nuosavybės žinojimo  plėtra sėkmingai buvoo pristatyta Lietuvos geroji patirtis, iniciatyva, kurią išplėtojo LR Valstybinis patentų biuras,   Sukurtas edukacinis filmas Antanas J nori būti... ir tradicinis konkusas „Jaunojo dizainerio prizas“. 

 

EUIPO autorių teisių inicaityva pradėtas naujas, mokytojams skirtas projektas „DUK apie autorių teisių apsaugą mokytojams“, kurio tikslas - suteikti informacijos apie saugomo turinio naudojimą švietimo kontekste.

LR Teisingumo ministerija viešam aptarimui pateikė 2021–2030 M. INTELEKTINĖS NUOSAVYBĖS APSAUGOS PLĖTROS PROGRAMOS PROJEKTĄ.  Visi norintys su Plėtros programos projektu gali susipažinti Teisingumo ministerijos internetinės svetainės skiltyje „Planavimo dokumentai“ > „Plėtros programų rengimas“ (http://tm.lrv.lt/lt/administracine-informacija/planavimo-dokumentai).

2020 m.

2020 m. lapkričio 25 d. Europos Sąjungos Intelektinės nuosavybės tarnyba (EUIPO), bendradarbiaudama su Norvegijos Pramoninės nuosavybės tarnyba organizavo nuotolinį seminarą apie Intelektinės nuosavybės teisių gynimą. 

2020 m. lapkričio 6 d. įvyko Europos Sąjungos Intelektinės nuosavybės tarnybos (EUIPO) organizuotame Europos sąjungos Intelektinė nuosavybės švietime tinklo darbo grupės susitikimas. Susitikime aptartos naujos švietimo kryptys Europoje, Ideas Powered medžiaga mokymui ir mokymuisi, Intelektinės nuosavybės švietime projektai 2021-2025.

2020 m. spalio 20-22 d. įvyko Europos Sąjungos Intelektinės nuosavybės tarnybos Stebėsenos centro (toliau – EUIPO) darbo grupių posėdžiai. Posėdžiai vyks nuotoliniu būdu per Zoom. Darbo grupių posėdžiai vyksta du kartus metuose, jų metu apibendrinamas darbo grupėse nuveiktas darbas, pristatomos naujos iniciatyvos.

 

"Intellectual Property in Education" (angl.) - intelektinė nuosavybė švietime. Šiuo pavadinimu veikiantis švietimo, teisės ir intelektinės nuosavybės specialistų ir ekspertų tinklas veikia visose Europos Sąjungos šalyse ir vienija savo pajėgumus skleidžiant gerąją patirtį bei žinojimą apie intelektinę nuosavybę, plečia korektišką išmanymą švietime. Rengia ir išbando naudingą medžiagą mokyklų bendruomenėms, mokiniams, švietimo personalui.

"Intelektinė nuosavybė švietimo srityje – dabartinė padėtis ir svarbiausi kitų etapų prioritetai" - Europos Sąjungos Intelektinės nuosavybės biuro (angl.) EUIPO pranešimas, skirtas pristatyti tarptautinio Intelektinės nuosavybės tinklo švietime (Intellectual Property in Education Network) veiklas ir prioritetus 2016-2020 metais.

LR Kultūros ministerija yra paskirta pagrindine institucija, įgyvendinančia Direktyvą 2004/48/EB dėl intelektinės nuosavybės teisių gynimo, o Kultūros ministerijos atstovas yra nacionalinis korespondentas (public sector representative) Europos Sąjungos Intelektinės nuosavybės tarnybos Kultūros stebėsenos centre (EUIPO). Nacionalinio korespondento darbas yra tarpininkauti tarp EUIPO ir savo valstybės narės, t. y. nukreipti informaciją apie EUIPO vykdomas veiklas (tyrimus, projektus), atitinkamoms institucijoms ir kontaktams.

ES valstybių narių atstovai turi atstovauti šiose EUIPO darbo grupėse (toliau – darbo grupės):

  1. Intelektinės nuosavybės skaitmeniniame pasaulyje (IP in the Digital World) – svarsto teisės aktų ir praktikos pritaikymo galimybes skaitmeninei aplinkai;

  2. Visuomeninės sąmoningumo ugdymo (Public Awareness) svarsto intelektinės nuosavybės švietimo mokyklose, universitetuose programas ir klausimus;

  3. Teisių gynimo (Enforcement) – svarsto intelektinės nuosavybės teisių gynimo klausimus;

  4. Ekonomikos ir statistikos (Economics and Statistics) – analizuoja tyrimus ir studijas.

Daugiau informacijos apie EUIPO (šios organizacijos veiklą, darbo grupes, kitų valstybių atstovavimo pasiskirstymą) skelbiama EUIPO interneto svetainėje (žr. nuorodą į šią svetainę: https://euipo.europa.eu/ohimportal/lt/web/observatory/about-us)

2020 m. gegužės 7 d. įvyko Visuomeninės sąmoningumo ugdymo (Public Awareness) darbo grupės susitikimas nuotoliniu būdu. Nagrinėti klausimai:

  1. Kokios suinteresuotosios šalys ar iniciatyvos mokytojų bendruomenėse yra lyderės, sprendžiant Intelektinės nuosavybės švietime klausimus?
  2. Kokios yra Intelektinės nuosavybės švietime iniciatyvos bendradarbiavimo su vadovėlių leidėjais patirtys? savo šalyje? Kaip toks bendradarbiavimas galėtų būti vykdomas Europos lygiu?

  3. Atsižvelgiant į dabartinius pokyčius ir iššūkius, susijusius su švietimo sritimi, į kokius šaltinius ir išteklius reikėtų atkreipti Intelektinės nuosavybės švietime tinkle dėmesį? Koks yra skaitmeninių priemonių poreikis?

  4. Kokia ES šalių – narių patirtis, ar yra sukurtas DUK apie autorių teises mokytojams? Kaip Intelektinės nuosavybės švietime tinklas galėtų padėti mokytojams spręsti autorių teisių klausimus?

Jeigu turite klausimų ar pasiūlymų Intelektinės nuosavybės švietime plėtros tema, susisiekite su LR Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos ir Nacionalinės švietimo agentūros deleguota darbo grupės Visuomeninės sąmoningumo ugdymo (Public Awareness) nare Loreta Statauskiene el-paštu: loreta.statauskiene@nsa.smm.lt

 

 

 

Informacija keliama nuo 2020-06-09


Skyrelį tvarko Loreta Statauskienė Informacija atnaujinta 2023-03-03.