Ugdymas kitose erdvėse   Intelektinės nuosavybės samprata   MIR   STEAM   Geografinės informacinės sistemos   Etninė kultūra   Ištekliai mokyklų veiklos tobulinimui   Migracija ir integracija   Aukštesniųjų mąstymo gebėjimų ugdymas   Lietuvos aktualijos: ką manai?   

Ikimokyklinis ugdymas

Pradinis ugdymas

TARPDALYKINĖS INTEGRACIJOS PAMOKŲ PAVYZDŽIAI

SOCIALINĖS PARTNERYSTĖS PROGRAMA „VALGYK PROTINGAI“ 

Viešosios įstaigos „HUMANA PEOPLE TO PEOPLE BALTIC“ ir Ugdymo plėtotės centro socialinės partnerystės programos dalyvių (mokyklų) projektinių veiklų, stiprinančių technologijų (mitybos) ir sveikatos ir lytiškumo ugdymo bei rengimo šeimai bendrųjų programų įgyvendinimą mokyklose, aprašai:

Pagrindinis ugdymas

Projektas ,,Lietuvos regionų muzika, tautinis kostiumas ir valgiai“ (15–18 m. mokininių muzikos ir technologijų projekto aprašas su naudota mokymo ir mokymosi medžiaga).

Tarpdalykinis intergravimas – bendradarbiavimo garantas (atviros integruotos technologijų, kūno kultūros, dailės, muzikos, tikybos, Olweus prevencinės programos pamokos/projekto „Įžiebkime gerumo žvaigždę širdyse”, kuriame dalyvavo vaikų darželio grupė (5–7 m.) ir 1–8 klasių progimnazijos mokiniai, aprašas).

Trumpalaikis projektas-konkursas „Minties“ lyderiai (tarpdalykinio Panevėžio „Minties“ gimnazijos projekto-konkurso 9 klasei aprašas su naudota mokymo(si) medžiaga, planu).

Simetrija matematikoje, gamtoje, mene“. (Integruotas matematikos, informacinių technologijų ir dailės projektas 8 klasei).

Finansinio raštingumo ugdymas dailės pamokose (5–6 klasė)

SOCIALINĖS PARTNERYSTĖS PROGRAMA „VALGYK PROTINGAI“ 

Viešosios įstaigos „HUMANA PEOPLE TO PEOPLE BALTIC“ ir Ugdymo plėtotės centro socialinės partnerystės programos dalyvių (mokyklų) projektinių veiklų, stiprinančių technologijų (mitybos) ir sveikatos ir lytiškumo ugdymo bei rengimo šeimai bendrųjų programų įgyvendinimą mokyklose, aprašai:

5 klasė

  • Mityba ir žmogaus sveikata (8 pamokų ciklas. Maisto produktų sudėtis ir įtaka sveikatai)
  • Vaisių salotos (2 pamokų ciklas. Sveikatai palankių vaisių salotų gaminimas, estetiškas patiekimas, į(si)vertinimas).
  • Skonio vaivorykštė (2 pamokų ciklas. Taisyklingas daržovių pjaustymas).
  • Talkos piknikas (4–5 val. trukmės 5–8 klasių mokinių asmeninių nuostatų maitintis ir gyventi sveikai, stiprinant bendruomeniškumą ir aplinkos tausojimą, veiklos aprašas).
  • Sveika mityba – tai aš (2 mėnesių 5–8 klasėse įgyvendinto projekto apie sveiką mitybą ir gyvenseną aprašas su naudota mokymo(si) medžiaga).
  • Sveikas maistas (4 pamokų ciklo apie maisto paskirtį, įtaką sveikatai, maisto produktų grupes, mitybos principus aprašas su naudota mokymo(si) medžiaga).
  • Maistas kūnui ir sielai (3 užsiėmimų 5–8 klasėse apie sveikatai palankių pietų gaminimą aprašas su naudota mokymo(si) medžiaga).

6 klasė 

7 klasė

  • Mėsa ir karštieji mėsos patiekalai (6 pamokų apie mėsos kilmę, maistinę vertę, šviežumo požymius aprašas su naudota mokymo(si) medžiaga).
  • Vitaminų popietė (3 akad. val. trukmės užsiėmimo apie egzotinių vaisių rūšis 7–12 klasių mokiniams aprašas su naudota mokymo(si) medžiaga).
  • Popietė "Vinetu" kaime (6 akad. val. trukmės bendruomeniškumą ir nuostatą maitintis sveikai ugdančios veiklos 7–12 klasių mokiniams aprašas su mokymo(si)  medžiaga).
  • Sveikos mitybos pagrindai (2 pamokų 7–10 klasių mokiniams apie sveiką mitybą ir jos naudą, maisto derinimo principus aprašas su naudota mokymo(si) medžiaga).
  • Mityba ir žmogaus sveikata (integruotos mitybos-anglų kalbos pamokos 7–12 klasėms apie sveiką mitybą aprašas su naudota mokymo(si) medžiaga).
  • Cukraus pinklės (4 pamokų 7–11 klasių mokiniams apie pridėtinio cukraus poveikį žmogaus sveikatai aprašas su naudota mokymo(si) medžiaga).

8 klasė

9 ir I gimnazijos klasė

10 ir II gimnazijos klasė

Vidurinis ugdymas

III–IV gimnazijos klasės

  • Sveikos mitybos patiekalų gaminimas (6 pamokų apie sveiką gyvenseną ir sveiką mitybą be alergenų ciklo III gimnazijos klasės mokiniams aprašas su naudota mokymo(si) medžiaga.
  • Mityba, skaičiai, sveikata​ (4 akad.val. trukmės veiklos apie vertingų maisto produktų prekių krepšelio sudarymą aprašas su naudota mokymo(si) medžiaga).


Skyrelį tvarko Ona Vaščenkienė Informacija atnaujinta 2023-01-12.