Istorija Geografija Ekonomika ir verslumas Pilietiškumo pagrindai Nacionalinis saugumas ir krašto gynyba Geografinės informacinės sistemos
Antikorupcinis ugdymas
- „Antikorupcinis ugdymas bendrojo ugdymo mokykloje. Metodinė priemonė“ (2020 m. leidimas, 2021 m. redakcija, .pdf). Metodinė priemonė yra skirta bendrojo ugdymo mokyklų dorinio (etikos) ir socialinio ugdymo (istorijos, pilietinio ugdymo, geografijos, ekonomikos ir verslumo) mokytojams, neformalių programų įgyvendintojams, kurie, integruodami pateiktas temas, prisidėtų prie antikorupcinių nuostatų formavimo, skatintų jaunimo sąmoningumą, gebėjimą identifikuoti, atpažinti korupcijos apraiškas įvairiose viešojo gyvenimo situacijose, priimti teisingus sprendimus, tinkamai naudoti antikorupcines priemones ir dalyvauti korupcijos prevencijoje. Antikorupcinio ugdymo metodinę priemonę sudaro dvi dalys. Pirmoje dalyje supažindinama su teoriniais ir praktiniais korupcijos problemos ir jos rizikos mažinimo aspektais. Antrojoje dalyje pateikiami praktiniai antikorupcinio ugdymo bendrojo ugdymo mokykloje pavyzdžiai. Instrukcija atidarymui.
- „Antikorupcinio švietimo platforma mokiniams“ („Mokytojo TV“), 2020-01-11
- Inovatyvi antikorupcinio švietimo sistema moksleiviams – galimybė rinkti skaitmeninius ženkliukus, 2020-01-29
- Dalyvaujamasis biudžetas tavo mokykloje: kas tai yra ir nuo ko pradėti? Ieva Kimontaitė „Transparency International“ Lietuvos skyrius (2019-10-01)
- 2019 metų I pusmečio antikorupcinio švietimo paskaitų ir seminarų organizavimo planas
- Antikorupcinio ugdymo galimybės bendrojo ugdymo mokykloje. Ugdymo plėtotės centro „Mokytojo TV“ tiesioginės vaizdo transliacijos vaizdo įrašas. Transliacijoje dalyvavo Jurgita Razmytė, Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnybos Antikorupcinio švietimo skyriaus viršininkė; Benas Aldakauskas, Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnybos Antikorupcinio švietimo skyriaus vyresnysis specialistas; Šarūnas Gerulaitis, Ugdymo plėtotės centro Ugdymo plėtotės centro Ugdymo turinio skyriaus l. e. p. vedėjas. Ugdymo plėtotės centras. 2019 m.kovo 5 d., Vilnius.
- J. Razmytė. Pranešimas „Korupcijos rizikos sritys: viešieji pirkimai“
- R. Prakapas. Pranešimas „Antikorupcinis švietimas kaip teisinio švietimo dalis“
- S. Vingelienė, Š. Gerulaitis. Pranešimas „Antikorupcinis ugdymas“
- Komentarai integruotai korupcijos prevencijos ugdymo programai
- Metodinė priemonė „Antikorupcinio ugdymo galimybės bendrojo lavinimo mokykloje“
- Specialiųjų tyrimų tarnybos tinklalapis skirtas antikorupciniam visuomenės švietimui ir informavimui
- Temos pagrindinio ugdymo bendrosiose programose, kurias galima taikyti mokinių antikorupciniam ugdymui (AU) 5–10 (I–II gimnazijos) klasėse
- Temos vidurinio ugdymo bendrosiose programose, kurias galima taikyti mokinių antikorupciniam ugdymui (AU) 11-12 (III-IV gimnazijos) klasėse
Vaizdinė metodinė medžiaga
- Skaidrumas - mūsų rankose. Kol kas tik 35% Lietuvos gyventojų tiki, kad sėkminga kova su korupcija yra jų pačių rankose. Lietuva pagal Korupcijos suvokimo indeksą užima vidurio poziciją tarp Europos Sąjungos valstybių. Galbūt norėtume pasivyti skaidriausias Europos šalis?
- INFOCENTRAS
- Infocentro pristatymas. Skaidrios Lietuvos informacijos centre www.stt.lt/infocentras patogiai ir greitai galima rasti pagrindinius korupcijos prevencijos Lietuvoje ir pasaulyje rodiklius, įdomiąją statistiką, atrinktą ir supaprastintą tyrimų medžiagą, lengvai suprantamą visuomenei ir žiniasklaidai. Daug informacijos pateikiama vizualiai, pasitelkiant infografikus, animaciją, trumpus vaizdo klipus bei TV reportažus. Čia taip pat galima rasti interviu su pilietinės visuomenės, verslo, mokslo, kultūros, žiniasklaidos ir kitų sričių nuomonių lyderiais. Informacijos centre bus siekiama reguliariai pateikti naujausią statistiką, komentuoti pagrindinius įvykius ir tendencijas, susijusius su korupcijos prevencija ir aktualius daugeliui Lietuvos piliečių.
- „Tikiu skaidria Lietuva“: MC Mesijus repuoja radijo vinjetę. Mesijus – skaidrios Lietuvos šauklys! Jei dar negirdėjote – pagarsiname kolonėles ir skleidžiame žinią!
- Viktorina „Lietuvos 100-mečio suktybės“. Lietuvoje minėdami valstybės atkūrimo 100-metį kviečiame netradiciškai pažvelgti į netikėčiausias praėjusio amžiaus suktybes ir korupcines bylas. Šiandien ne viena iš šių istorijų gali pasirodyti neįtikėtina, tačiau mūsų valstybės istorijoje buvo visko! Tai vienuolikos klausimų viktorina, kurioje sudalyvavę galėsite pasidalinti rezultatais socialiniuose tinkluose.
- Viktorina „Garsiausios pasaulio korupcijos bylos“. Noras pasipelnyti iš neskaidrių sandorių ar prekiauti įtaka lyg aštuonkojo čiuptuvai apraizgęs pasaulį nuo Pietų Korėjos iki Maltos, o pagrindiniai veikėjai šiame pasaulio teatre – tai prezidentai, komunistų partijos aktyvistai bei didžiosios pasaulio verslo korporacijos. Visus juos jungia bendras likimas – neišvengiama teisingumo rykštė. Ši dešimties klausimų viktorina - tai galimybė sudalyvauti ir rezultatais pasidalinti socialiniuose tinkluose.
- Komiksai „Grotelės už kyšį #“. Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) iniciatyva sukurta ir išleista komiksų knygelė apie korupciją ir jos pasekmes. Knygelėje pasakojamos keturios istorijos, kurių herojai, norėdami „pagreitinti procesus“ imasi papirkinėjimo, tačiau kiekvienu atveju sulaukia netikėtų problemų ir labai konkrečių pasekmių. Knygoje aiškiai parodoma, kad kyšio davimas – nusikalstama veika, už kurią kaip ir kitus nusikaltimus yra baudžiama.
-
Filmukuose pateikiamos šaržuotos gyvenimo istorijos iš skirtingų sričių - aplinkosaugos, medicinos, žemėtvarkos, kurios parinktos neatsitiktinai - čia didžiausia korupcija. Istorijų herojai, norėdami „greičiau susitvarkyti reikalus“, imasi papirkinėjimo, tačiau kiekvienu atveju sulaukia papildomų problemų ir neišvengiamų tokio elgesio pasekmių, nes kyšio davimas – nusikalstama veika, nė kiek ne menkesnė už kitus nusikaltimus. Visų istorijų herojų laukia vienoda atomazga – „grotelės už kyšį“.
Animacinis filmukas „Geraširdžio istorija - grotelės už kyšį #“
Animacinis filmukas „Penkios istorijos - grotelės už kyšį #“
- Mokomasis pranešimas „Korupcijos rizikos: ūkio subjektų priežiūra ir kontrolė“. Antikorupcinio švietimo vaizdo paskaita apie ūkio subjektų priežiūrą ir kontrolę. Pateikiami sociologinių tyrimų rezultatai, siūlomos taikyti korupcijos prevencijos priemonės ir gerosios praktikos pavyzdžiai.
- Mokomasis pranešimas „Korupcijos rizikos: Europos Sąjungos lėšų administravimas ir panaudojimas“. Antikorupcinio švietimo vaizdo paskaita apie korupcijos rizikas administruojant ir panaudojant Europos Sąjungos lėšas. Pateikiami sociologinių tyrimų rezultatai, siūlomos taikyti korupcijos prevencijos priemonės ir gerosios praktikos pavyzdžiai.
- Mokomasis pranešimas „Korupcijos rizikos viešuosiuose pirkimuose“. Antikorupcinio švietimo vaizdo paskaita apie korupcijos rizikas viešuosiuose pirkimuose. Pateikiami sociologinių tyrimų rezultatai, siūlomos taikyti korupcijos prevencijos priemonės ir gerosios praktikos pavyzdžiai.
- Mokomasis pranešimas „Korupcijos rizikos sveikatos apsaugos srityje“. Antikorupcinio švietimo vaizdo paskaita apie korupcijos rizikas sveikatos apsaugos sektoriuje. Pateikiami sociologinių tyrimų rezultatai, siūlomos taikyti korupcijos prevencijos priemonės ir gerosios praktikos pavyzdžiai.
Skyrelį tvarko Nijolė Grybovienė Informacija atnaujinta 2023-10-26.