Saugumas internete ir socialiniuose tinkluose
Straipsniai žiniasklaidoje apie saugumą internete ir socialiniuose tinkluose:
http://psichika.eu/blog/startuoja-nauja-interneto-karstosios-linijos-svetaine/
Internetas išsamiai
Nicholas Carr knyga „Seklumos. Kaip internetas keičia mūsų smegenis“
Knyga, nominuota Pulicerio premijai, itin svarbia tema – kaip internetas ir skaitmeninės technologijos veikia ir keičia mūsų smegenis, mąstymą. Autorius pateikia istorinį kontekstą, gausiai naudoja pavyzdžius, kaip mūsų mąstymą ir visuomenės progresą keitė abėcėlės atsiradimas, spausdintos knygos, laikrodis, pagaliau kompiuteris. Visa tai grindžiama naujausiais neuromokslo pasiekimais.
Tai viena iš dvylikos Lietuvos mokslų akademijos mokslo populiarinimo serijos „Mokslas visiems“ knygų, kurias galite nemokamai rasti LMA svetainėje.
E. sauga
Įvyko dvi vaizdo transliacijos „Kaip būti saugesniam internete“ kartu su dr. Renata Danieliene, Lietuvos skaitmeninio raštingumo kuratorė, VšĮ „Informacinių technologijų institutas“ vykdančiąja direktore.
Transliacijose analizavome:
- tapatybės vagystes, piratavimą (žvelgiant iš e. saugos perspektyvos), interneto etiketą,
- saugumą išmaniuosiuose įrenginiuose, šnipinėjimo programas, saugių slaptažodžių sudarymo principus.
Medijos ir etika
Mąstau, todėl nesiunčiu – kaip mokytojai gali padėti mokiniams išvengti sekstingo spąstų?
Kviečiame susipažinti su 2018 m. vasario 1 d. vykusia Mokytojų TV tiesioginės transliacijos „Mąstau, todėl nesiunčiu – kaip mokytojai gali padėti mokiniams išvengti sekstingo spąstų?“ vaizdo įrašu. Transliacijoje dalyvavo Ieva Daniūnaitė, Paramos vaikams centro psichologė, programos „Vaikystė be smurto“ vadovė; Rasa Jančiauskaitė, Ugdymo plėtotės centro Mokyklų veiklos tobulinimo skyriaus specialistė.
Daugiakalbė interneto svetainė „Elektroninės patyčios“. Ši bulgarų, vokiečių, lietuvių, rumunų, slovakų, slovėnų ir ispanų kalbomis pildoma svetainė – tai Europos Komisijos remiamo tarptautinio projekto produktas. Svetainėje skelbiami pamokų aprašai, filmukai, pagalbinė medžiaga mokytojui ir kita svarbi informacija elektroninių patyčių tematika.
2016 m. vasario 11 d. per „Mokytojo TV“ įvyko tiesioginė vaizdo transliacija „Bendravimo internete etika: mokytojo vaidmuo“. Transliacija buvo skirta vasario 8 – 13 dienomis vykusiai Saugesnio interneto savaitei.
Bendravimui ir darbui persikeliant į internetą, kartu persikelia ir tam tikros elgesio normos; tai, kas vyksta realiame gyvenime, mokyklos koridoriuose, persikelia ir į tinklus, ir neretai nutinka taip, kad persikelia ir neigiamas elgesys kitų atžvilgiu, patyčios. Kita vertus, nors visa tai vyksta elektroninėje erdvėje, jausmai, kuriuos patiria vaikai, yra visiškai tikri. Dėl to yra svarbu, kad mokytojai žinotų, kaip atpažinti patyčias elektroninėje erdvėje ir į jas reaguoti, o dar svarbiau – kaip užbėgti joms už akių ir prisidėti prie teigiamo elgesio internete sklaidos.
Transliacijoje dalyvavo ir įžvalgomis dalinosi: Aurelija Jocaitė, „Vaikų linijos“ kampanijos „Be patyčių“ koordinatorė, Indrė Maršantaitė, Nacionalinio socialinės integracijos instituto kampanijos „Myliu Panda“ koordinatorė. Transliaciją moderavo Rasa Jančiauskaitė, Ugdymo plėtotės centro Neformaliojo ugdymo skyriaus specialistė.
Autorių teisės
Dokumentinis filmas „Mes esame autoriai“
Šis filmas – projekto „PIN dienos mokyklose: LATGA autorių pamokos jaunajai kartai apie intelektinę nuosavybę“, kurį iš dalies finansavo Kultūros ministerija pagal Autorių teisių ir gretutinių teisių apsaugos programą, dalis.
Transliacija ir medžiaga, skirta autorių teisių temai
Kiekvienam iš mūsų muzika, filmai, knygos prieinami labai laisvai, dabar tam dažnai nė nereikia niekur eiti – šių kūrinių pilna internete, užtenka atlikti vos keletą veiksmų, kad galėtume jais pasimėgauti tiesiog namuose. Visgi tai, kad kūriniai prieinami laisvai, nebūtinai reiškia, kad jie ten pateko ir buvo paskleisti legaliai, o jų autoriai gaus jiems priklausantį atlygį už savo darbą.
Ugdymo plėtotės centras, bendradarbiaudamas su Lietuvos gretutinių teisių asociacija AGATA, parengė „Mokytojo TV“ vaizdo transliaciją ir metodinę medžiagą, skirtas geriau susipažinti su intelektinės nuosavybės, autorių ir gretutinių teisių apsaugos tema.
Transliacijoje dalyvavo ir medžiagą rengė Martyna Gudaitė-Gulbinienė, AGATA teisininkė, intelektinės nuosavybės teisės specialistė. Ji nuolat konsultuoja atlikėjus, aktorius ir muzikos leidėjus teisiniais klausimais, yra padėjusi išspręsti ne vieną teisinį konfliktą, susijusį su neteisėtu muzikos ir kitos intelektinės nuosavybės naudojimu.
Prie medžiagos rengimo prisidėjo ir Povilas Leonavičius, Ugdymo plėtotės centro ugdymo turinio skyriaus gamtos, tiksliųjų mokslų ir technologijų poskyrio metodininkas.
Kviečiame peržiūrėti vaizdo įrašą kartu su mokiniais, jį aptarti ir atlikti siūlomas užduotis.
Skyrelį tvarko Zita Nauckūnaitė